YouTube, X’in sevilen özelliğini test ediyor!

YouTube, izleyicilere videolar hakkında ek bilgi sağlayabilecekleri yeni bir özellik sunuyor. Topluluk Notları olarak adlandırılan bu özellik, izleyicilerin videoların altına ek bilgi ve bağlam eklemelerine olanak tanıyor.

YouTube, izleyicilere videolar hakkında ek bilgi sağlayabilecekleri Topluluk Notları özelliğini test ediyor

YouTube, videoların altına ek bilgi ve bağlam sağlayabilen Topluluk Notları adlı yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik, özellikle yanlış bilgilendirme ile mücadele amacı taşıyor ve kullanıcıların içerikleri daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

YouTube, bu yeni özelliği mobil cihazlarda ABD’de İngilizce olarak başlatıyor. Deneme aşamasında, sınırlı sayıda kullanıcı nota yazma daveti alacak ve bu kullanıcıların aktif ve iyi durumda bir YouTube kanalına sahip olmaları gerekecek.

Kullanıcılar, bu Topluluk Notları aracılığıyla bir YouTube üzerindeki bir şarkının parodi olup olmadığını açıklayabilecek veya eski görüntülerin güncel bir olay gibi sunulup sunulmadığını belirtebilecekler.

Özellik 2024 ABD başkanlık seçimleri öncesinde yanlış bilgilendirmenin artma potansiyeli göz önünde bulundurularak tanıtılıyor. YouTube, bu yeni özellikle platformda yanlış bilginin yayılmasını en aza indirmeyi hedefliyor.

İlk pilot uygulama sırasında üçüncü taraf değerlendiriciler notların yararlılığını ve doğruluğunu değerlendirecek. Geri bildirimler, YouTube’un sistemlerini eğitmek için kullanılacak.

Deneme aşamasında bazı hataların olabileceğini kabul eden YouTube, kullanıcı geri bildirimlerine de açık olduğunu belirtiyor. İzleyiciler, Topluluk Notlarını “yararlı”, “biraz yararlı” veya “yararsız” olarak değerlendirebilecekler. Ayrıca notun neden yararlı veya yararsız olduğunu belirtebilecekler.

YouTube, bu geri bildirimler doğrultusunda notları yayınlayacak algoritmayı geliştirecek. Algoritma, geniş bir izleyici kitlesi için yararlı olan notları belirleyecek.

Sistem, daha fazla not gönderilip değerlendirildikçe sürekli olarak iyileşecek. Bu süreçte, YouTube, özelliğin resmi olarak hayata geçirilip geçirilmeyeceğine karar verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx