‘Yılmaz Güney’le ilgili konuşmak kimsenin haddi değil!’

Yazar Murathan Mungan, Yılmaz Güney’in ölüm yıl dönümü vesilesiyle sosyal medyada “Yılmaz Güney’in ölümünün 37’nci yılı. İyi bir yönetmen, iyi bir oyuncu, iyi bir senarist olmasının yanı sıra sinemamızın en iyi yürüyen erkeğiydi. Bir daha kimse onun gibi boynunu hafifçe yana kırarak hüzünle bakarken içimizin en ücra yerine dokunamadı” ifadelerini kullanmıştı.

“KADIN DÖVEN, ETKİL SİLAH KULLANAN ERKEK”

Mungan’ın paylaşımına yanıt veren Farah Zeynep Abdullah ise “Sinemamızın en iyi yürüyen erkeği ve kadın döven ve şiddet türleri açısından zengin ve etkili silah kullanan diyelim” mesajını yazmıştı.

DAVA HABERİNE SESSİZ KALMADI

Güney’in ailesi, oyuncunun paylaşımıyla ilgili dava açma kararı almıştı. Dava haberini duyan Farah Zeynep, eski ismi Twitter olan X hesabından yaptığı paylaşımla bir kez daha gündem olmuştu. Ailenin kendisine dava açacağı haberini paylaşan Farah Zeynep Abdullah’ın, “Hakimi vurmak yok ama” cevabı çok konuşulmuştu.

Yılmaz Güney, 13 Eylül 1974’te ‘Endişe’ filminin çekimleri için bulunduğu Adana Yumurtalık’ta bir gazinoda Hâkim Sefa Mutlu’yu yakın mesafeden kafasına kurşun sıkarak öldürmüştü. Cinayetin ardından yargılanıp, hapis cezası almıştı.

“HİÇ KİMSEYİ İLGİLENDİRMİYOR”

‘Camdaki Kız’ dizisinde ‘Feride İpekoğlu’ karakteri ile hafızalarda yer eden Nur Sürer, önceki gün Nişantaşı’nda bir pasajdan çıkarken objektiflere yansıdı. Usta oyuncuya, meslektaşı Farah Zeynep’in çok konuşulan sözleri soruldu.

69 yaşındaki sanatçı, Yılmaz Güney’in kadınlara şiddet uyguladığı iddiasına, “Beni o hiç ilgilendirmiyor, hiç kimseyi ilgilendirmiyor” yanıtını verdi.

“YILMAZ GÜNEY KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

“Kimsenin haddi değil Yılmaz’la ilgili konuşmak” diyen Nur Sürer, sitem dolu şu ifadeleri kullandı:

Yılmaz Güney sinemanın kilometre taşıdır. Onun yaptığı şu kadar şeyi yapsınlar ondan sonra konuşsunlar. Yılmaz Güney bizim, yani sinemacıların kırmızı çizgisidir. Kırıldım tabii açıklamalara.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx