Twitter’dan bıkanların yeni adresi: Threads… Başarılı olabilecek mi?

Nil Göksu Urgancıoğlu yazdı

Sosyal medyada adeta göç yaşanıyor. Twitter’ın son zamanlarda devreye soktuğu keyfi uygulamalardan şikayet eden kullanıcılar, Zuckerberg’in Threads’ine akın akın gidiyor.

Peki Threads nasıl bir uygulama? Avantajları ne? Dezavantajları var mı? Ve daha da önemlisi Twitter’ın yerini kolayca alabilir mi?

Uygulama, Twitter ile neredeyse aynı görünüyor. Karakter sınırı, yeniden gönderme, timeline… Hepsi tanıdık.

INSTAGRAMA ENTEGRE OLMASI BAŞLANGIÇ AVANTAJI

Threads’in en büyük avantajı, halihazırda devrede olan ve milyarlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan Instagram’a entegre bir uygulama olması. Zaten Instagram’daysanız, kaydolduğunuzda size Instagram takipçilerinizin “tümünü takip etme” seçeneği sunuluyor.

Seçenek size hazır bir takipçi listesi sunuyor, aynı zamanda Instagram arkadaşlarınız kaydoldukça takipçi kazanma olasılığınız da fazla.

İşte tüm bu nedenlerle Zuckerberg’in zamanlaması uygun bu zekice hamlesi, diğer start-up sosyal medya girişimlerine göre başlangıç için hayli avantajlı.

Yani Meta sıfırdan bir uygulama oluşturmuyor. Instagram’ın tüm nimetlerinden yararlanıyor. Örneğin Bluesky ve Mastodon gibi platformların bu lüksü yoktu. Sıfır kullanıcıyla başladılar.

ÜNLÜLERİN GÜCÜNDEN YARARLANIYOR

Ünlülerin gücünü bilen Zuckerberg, Instagram’da ünlülerden de yararlandı. Shakira ve Gordon Ramsay gibi bazı çok takipçili ünlüleri Threads’e çekmeyi başardı.

Çünkü uzmanlara göre, sosyal medya söz konusu olduğunda, her şey ağ etkisi ile ilgili. Uygulamayı ne kadar çok kişi kullanırsa, uygulama o kadar iyi olur. Pek çok arkadaşınız veya haber almak istediğiniz kişi bir platformda olduğunda, katılmanız gerektiğini hissedersiniz.

TEK AKIŞ VAR, MASAÜSTÜ UYGULAMASI YOK

Gelelim Threads ile ilgili dezavantajlara. İlki, Twitter’ın aksine iki değil, bir akışa sahip olması. Malum, Twitter’ın tavsiye akışı ve yalnızca takip ettiğiniz kişilerin tweet’lerini görme seçeneği var.

Ve henüz masaüstü uygulaması yok ve bilgisayarınızda iyi çalışmıyor. Trend topic’lere dair herhangi bir bilgi yok, bu yüzden neyin viral olduğunu görmek zor. Ve DM yani doğrudan mesaj işlevi henüz yok.

Doğrulanmış hesap meselesine gelince… Kullanıcılar tıpkı Twitter’da olduğu gibi mavi tiklerini aylık bir ücret karşılığında satın alabilir.

Mark Zuckerberg, uygulamayı “ilk sürüm” olarak tanımladı ve yeni özelliklerin geleceği sinyalini verdi. Bakalım bu yeni uygulama, Twitter’dan kaçanları memnun edebilecek mi?

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx