PTT’nin Usulsüzlük Şovu: 725 Milyon Liralık İhale!

Sayıştay’ın detaylı incelemeleri sonucunda hazırlanan denetim raporu, PTT’nin usulsüzlüklerlerini ortaya döktü.

PTT, ana faaliyetlerinden biri olan dağıtım işini davet usulü ile 2 Haziran 2022 tarihinde özel bir şirkete ihale etti. Şirketle yapılan anlaşma tutarı 725 milyon 152 bin 452 TL olarak belirlendi.

Ancak şirket, 2 Ağustos 2022’de işe başlamadan önce “Türkiye’deki ekonomik konulardan kaynaklı değişiklikler” gerekçesiyle sözleşmeyi devretmek istediğini bildiren bir dilekçe gönderdi.

KOŞULSUZ KABUL ETTİ

PTT yönetimi, bu talebi koşulsuz bir şekilde kabul etti ve sözleşme 29 Ağustos’ta başka bir firmaya devredildi. Sayıştay denetçileri, dağıtım işinin davet usulüyle yapılmasının temel gerekçesinin yüklenicinin kabiliyeti olduğunu vurgulayarak, yaşanan gelişmelerin davet usulüne aykırı olduğunu belirtti.

TEMİZLİK İŞİNİ BİLE İHALEYE KOYUYOR

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise PTT’nin personel çalıştırılmasına dayalı temizlik işini dahi davet usulüyle bir şirkete ihale ettiği ortaya çıktı. Sayıştay, kaynakların etkili ve verimli kullanılması gerektiğini vurgulayarak PTT’yi uyardı.

Bu skandal gelişmeler, kamu kaynaklarının usulsüz bir şekilde kullanılmasına dair endişeleri artırdı ve PTT’nin ihale süreçlerinde şeffaflık ilkesine uyulmadığı yönündeki eleştirilere neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx