Hayaldi, Fıkra Oldu! Peki Emekliye ‘İkramiye’de Kapsam Genişleyecek mi? AKP Açıkladı

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, 30 maddeden oluşan, konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik düzenlemeleri de içeren kanun teklifinin, TBMM Başkanlığına sunulduğunu bildirdi. Güler, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekliye 5 bin lira ikramiye verileceğini duyurdu. Fakat ikramiyenin çalışan emekliye verilmeyeceğinin belirtilmesi tepkilere yol açtı. Peki emekli ikramiyesinde kapsam genişler mi? AKP’den bu konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Bir gazetecinin çalışan emeklilere 5 bin lira verilmemesinin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna yönelik tartışmaların yapıldığının belirtmesi üzerine Güler, AK Parti iktidarları döneminde bayram ikramiyelerinin verildiğini ve bu uygulamanın sürdüğünü kaydetti.

Güler, “Muhalefet partilerinden de bu konuda bir itiraz olabilir. Anayasa Mahkemesi süreci de değerlendirilebilir ama ben çok olduğunu düşünmüyorum. Nihayetinde özlük haklarına yönelik bir destektir, düzenlemedir. Farklı maaş durumları olabilir. Her bir çalışanın özlük hakları konusunda, emeklilik konusunda farklı maaş türleri, ikramiye çeşitleri olabilir. Bu kapsamda değerlendirmekte fayda var.” diye konuştu.

Çalışan emeklilere de 5 bin lira verilmesi için düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna Güler, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın çalışması devam ediyor. Çalışma ortaya çıktıktan sonra, önerge kapsamında değerlendireceğiz” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx