Bakan Fidan tahliye edilen Türk vatandaşı sayısını açıkladı: Başardık

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mısır’da temaslarını devam ettirdi. Kahire’de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile görüşen Bakan Fidan, görüşme sonrası Mısırlı mevkidaşıyla basın açıklaması yaptı. Kuşatma altında bulunan Gazze’de kaç Türk vatandaşı olduğunu açıklayan Fidan, “İçeride yaklaşık 300 civarında çifte uyruklu Türk vatandaşımız bulunmakta. Bunun 30’unun tahliyesini başardık. Bunların listesi ilgili makamlara verildi. Gerekli çalışmalar yürütülüyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan’ın açıklamaları şöyle:

TÜRKİYE’DEN FİLİSTİN-İSRAİL ÇATIŞMASINA YÖNELİK 4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Türkiye olarak geldiğimiz noktada dört hususun önem arz ettiğini düşünmekteyiz.

Sivil can kayıplarının önüne geçilmeli. Bazı devletlerin İsrail’in Gazze’de ayrım gözetmeksizin yaptığı misillemeleri adeta haklı bir müdahale gibi göstermeye çalıştığını görmekteyiz. Böylesine çarpık ve gayrı insani bir yaklaşım, sadece ve sadece daha fazla şiddete, daha fazla masum can kaybına yol açar. İsrail’i uluslararası hukuka davet ettiğimizi bir kez daha tekrar ediyorum. Filistinlilerin yerinden edilmesine sonuna kadar karşı çıkıyoruz. Mısır’a sürülme politikasını asla tasvip etmiyoruz.

Çatışmanın coğrafi olarak yayılması engellenmeli. Bölgedeki ülkelerle sürekli temastayız
İki devletli çözüm süreci başlatılmalı. Ortadoğu’da barış sadece bölgesel alternatiflerle değil, Filistinlilerle tesis edilebilir. Barış olmadan güvenlik tesis edilemez.

Müslüman ülkeler olarak Filistinlilerin bekasını gözetecek, adil ve kalıcı bir barışın garantörü olacak bir mekanizmanın kurulmasıdır. Dışişleri Bakanı Fidan: Gazze’de 300 Türk vatandaşı var, 30’unu tahliye etmeyi başardık.

“MISIR TARİHİ BİR ROL OYNADI”

Krizin ilk anından itibaren yardımlar için çalışma içinde olduk. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yardım uçaklarını gönderdik. Mısır’da kurulan koordinasyon merkezleri büyük iş görmekte. Başka ülkelerle de arayış içindeyiz. Yardımları gönderen ülkelerden Mısır’a getirmek başka bir konu bunu sınırdan geçirmek başka bir konu. Sınırın diğer tarafında savaş şartları var. Mısır gerçekten tarihi bir rol oynadı.

“İÇERİDE 300 VATANDAŞIMIZ VAR”

Tahliyeler konusunda Mısır makamlarıyla ve İsrail makamlarıyla yakın işbirliği içindeyiz. İçeride yaklaşık 300 civarında çifte uyruklu Türk vatandaşımız bulunmakta. Bunun 30’unun tahliyesini başardık. Bunların listesi ilgili makamlara verildi. Gerekli çalışmalar yürütülüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx