Asgari ücretle birlikte o da artacak ‘Bu yıl ilk kez uygulanacak’

Asgari ücret maratonunda ilk adım bugün atılıyor. Gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşecek kritik toplantıda. Bu yıl, öncekilerden farklı olarak toplantıda bir ilk de gerçekleşecek. Asgari ücretin yanı sıra toplantıların sonunda bir ücret daha yükselecek. Öte yandan Bakan Işıkhan sürecin tamamlanması için ise ay sonunu işaret etmişti.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni asgari ücret zammının ilk toplantı bugün gerçekleşiyor. Toplantıda işçi, işveren ve hükümet temsilcileri zam pazarlığı yapacak. Merkez Bankası’nın 6 aylık enflasyon verisi asgari ücret zammı için belirleyici rol oynayacak. TÜRK-İŞ ise el yükseltmek için bu yıl masaya farklı bir hamleyle gidiyor.

Toplantılar ay boyunca devam edecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Aralık ayının sonunda bitirmek zorundayız” diyerek 2024’e girilmeden yeni asgari ücretin belli olacağını açıklamıştı.

Işıkhan ayrıca “Her iki tarafın da, işçi ve işveren kesiminin de maksimum faydayı elde edeceği bir noktada uzlaşacağımıza inanıyorum” demişti.

ZAM PAZARLIĞINDA BİR İLK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bu yılki toplantılarında bir ilk de gerçekleşecek. İşçi tarafı ilk kez masada 4 üyeyle temsil edilecek. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay “Önceki yıllarda 1 işçi komisyonda yer alıyordu, bu yıl ilk kez 4 işçi pazarlık masasında olacak” diye duyurmuştu.

ATALAY’DAN SERT TEPKİ

Asgari ücrete 2024’te sadece bir kez zam uygulanacak olmasına sert tepki gösteren Atalay, “Hiç olmasın! Zam da yapmayın, enflasyon da olmasın, para da vermeyin! Parayı ver yap zammı, parayı ver yap zammı, neye yarıyor ki” açıklamalarında bulundu.

MASADAKİ SON RAKAM NE?

İşçi temsilcisi TÜRK-İŞ’in ilk teklifi 18 bin lira oldu ancak rakamı belirleyecek en önemli etken enflasyon oranları olacak. Merkez Bankası verileri 6 aylık enflasyon için yüzde 38’i işaret ediyor. Bu da asgari ücretin net 15 bin 708 liraya çıkması anlamına geliyor.

Asgari ücrete yüzde 40 artış yapılırsa 15 bin 962 liraya, yüzde 45 artış yapılırsa 16 bin 532 liraya çıkacak. Refah payının da eklenmesiyle artış oranının yüzde 50’yi de bulabileceği konuşuluyor, bu durumda net asgari ücret 17 bin 103 lira olacak.

“ÜCRET ÜÇ AŞAĞI BEŞ YUKARI BELLİ”

Ünlü Gazeteci Fatih Portakal asgari ücret ile ilgili “Formaliteden bir masa bu. Ücret üç aşağı beş yukarı belli. Ben size söylüyorum: 16 bin 500-16 bin 900 aralığı. 18 bin verirler mi? Keşke verseler. Yüzde 55 zam yapar. İktidar buna evet demez. Size iktidarın kafasındaki rakamı özetliyorum: 16 bin 500, 100 aşağı 100 yukarı” dedi.

ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE O ÜCRET DE ARTACAK

Öte yandan pazarlık masasında işveren de unutulmayacak. İşverene verilen kişi başı 500 lira destek priminin yükseltilmesi için de çalışma yapılacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx