Afife Tiyatro Ödülleri’nde Merve Dizdar’a Özel Ödül

Afife Tiyatro Ödülleri’nde ‘Tartuffe’ ile ‘1984’e 11 adaylık, Merve Dizdar’a özel ödül

Afife Jale anısına verilen 25. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin adayları ve özel ödülleri açıklandı. ‘1923 Müzikali’ ve Merve Dizdar özel ödül alırken, ‘1984’ ve ‘Tartuffe’ 11, ‘Fosforlu Cevriye’ sekiz, ‘Cadı Kazanı’ altı, ‘Kim Bu Ben’ beş ödül adaylığı ile öne çıkan oyunlar oldu.

Bu sezon, tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Prof. Dr. Cevat Çapan, oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne ‘Güzel Son’ isimli oyunuyla Hakan Tabakan, komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’ne ise ‘1923 Müzikali’ layık görüldü.

Yapı Kredi Özel Ödülü nün sahibi ise bu yıl Cannes Film Festivali nden Nuri Bilge Ceylan imzalı ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmiyle En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazanan, son dönemin en başarılı oyuncularından Merve Dizdar oldu.

Adaylıklarda ‘Cadı Kazanı’, ‘Fosforlu Cevriye’, ‘Tartuffe’, ‘1984’, ‘Kim Bu Ben’ öne çıkan oyunlar oldu. ‘1984’ ve ‘Tartuffe’ 11, ‘Fosforlu Cevriye’ sekiz, ‘Cadı Kazanı’ altı, ‘Kim Bu Ben’ beş adaylık kazandı. Özlem Zeynep Dinsel hem ‘Aşkın En Kısa Gecesi hem de ‘Kızlar ve Oğlanlar’ ile Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’na aday oldu. Yiğit Sertdemir de ‘Cadı Kazanı’ ve ‘Tartuffe’ ile Yılın En Başarılı Yönetmeni ödülüne iki ayrı oyunla aday oldu.

Ödüller 3 Ekim’de sahiplerini bulacak

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, bu yıl 3 Ekim’de Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek bir törenle sahiplerini bulacak. Hayatını tiyatroya adamış büyük sanatçı Afife Jale’nin adını 25 yıldır yaşatan ödül töreninin sunuculuğunu ise bu sene Ayşecan Tatari ve Edip Tepeli yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx