Zaho saldırısı: Irak ulusal yas ilan etti, Türkiye büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

Irak Kürdistan Bölgesel İdaresi’ne (IKBY) bağlı Duhok vilayetinin Zaho bölgesinde düzenlenen akında ikisi çocuk en az 9 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine ülkede ulusal yas ilan edildi. Türkiye Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı ve Ankara’dan resmi bir özür beklendiği de açıklanırken Türkiye’den “askeri güçlerini Irak’tan geri çekmesi” istendi.

Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu yabanî hücum, Türkiye’nin Irak topraklarına ve halkına yönelik askeri ihlallerden kaçınması istikametindeki ısrarlı ihtarlarını görmezden geldiğini ortaya koydu” vurgusuna yer verdi.

Kazımi’nin Ortak Harekat Komutanlığı’na Irak-Türkiye hududundaki duruma ait bir rapor hazırlaması ve “gerekli tüm adımları atması” talimatı verdiği de Başbakanlık’ın açıklamasında yer aldı. Taarruzdan sonra acil toplanan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, BM Güvenlik Konseyi’ne şikayette bulunma kararı aldı.

Irak Başbakanlık Ofisi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise Kazımi’nin atakta hayatını kaybedenler için Bağdat’ta düzenlenen cenaze merasimine katıldığı duyuruldu. IKBY Lideri Neçirvan Barzani de Erbil Havaalanı’nda düzenlenen cenaze merasimine katıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, olayla ilgili “TSK’dan aldığımız bilgiye nazaran sivillere yönelik rastgele bir atağımız olmamıştır” açıklaması yapmış, “saldırıyı terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini” söylemişti. Çavuşoğlu, “Bu, Türkiye’nin terörle çaba teşebbüslerini engellemek için yapılan bir ataktır. Irak hükümeti bu oyuna düşmemelidir” demişti.

ABD VE ALMANYA’DAN TEPKİLER

Beyaz Saray olayı kınayarak gelişmelerin yakından takip edildiğini açıklarken Almanya’dan da taarruzun soruşturulması daveti yapıldı. Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Alman hükümeti Irak’ın egemenliğine ve memleketler arası hukuka hürmete büyük kıymet atfediyor” denildi.

Duhok’a bağlı Zaho bölgesine dün düzenlenen hava taarruzunda Bağdat’tan gelen turist kafilesinden 9 kişi hayatını kaybetmişti. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.