Yunanistan, Türkiye’yi BM’ye şikayet edecek

Yunan hükümeti, Türkiye’yi Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayete hazırlanıyor…

Münasebet olarak da Türkiye’nin Ege Denizi’nin doğusundaki adaların egemenliğini sorgulaması gösterildi.

Mektubu hazırlamak aylarını aldı

Yunanistan’ın kamusal radyo-televizyon kurumu ERT’nin Yunan Dışişleri Bakanlığı’na dayandırdığı haberine nazaran Atina, Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi aracılığıyla ilgili şikayet mektubunu Perşembe akşamı BM’ye sunacak.

Yunan Kathimerini gazetesi de, kelam konusu mektubun, Yunan Dışişleri Bakanlığı işçisi tarafından aylarca süren ağır bir çalışmanın eseri olduğunu bildirdi.

“Artık benim için Miçotakis diye biri yok”

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyon, ABD’nin Dedeağaç’a üs kurması ile son haftalarda daha da arttı.

Bunu sorgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’la münasebetlerde olumlu atmosferi rafa kaldırdığı sinyalini geçtiğimiz günlerde verdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ABD Kongresi’nde Türkiye’ye rastgele bir halde askeri teknoloji ve ekipman satışı yapılmaması talebine sonlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık benim için Miçotakis diye biri yok” dedi.

Bardağı taşıran son damla

Miçotakis’in, Doğu Akdeniz’deki güç kaynakları çerçevesinde Türkiye’ye F-16 askeri uçak satışına onay verilmemesini istemesi de bardağı taşıran son damla oldu.

Erdoğan, “Kendisiyle bu türlü bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum. Bundan sonrasını kendi düşünsün. Kimlerle görüşecek, kimlere üs kurduracaksa kurdursun. ABD de F-16’lar konusunda herhalde Miçotakis’in ağzına bakmayacaktır.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.