Yemeden duramıyoruz fakat insan bedenini çökertip zehirliyor! Bunları duyunca ağzınıza bir daha sürmeyeceksiniz

Günümüzde en çok rastlanan hastalıklarından olan kanser, kalp ve damar hastalıklarının bu kadar fazla görülmesinin nedeni beslenme halleridir. Beslenme halimizi bizi birçok hastalıktan korur. Şayet sistemsiz ve sıhhatsiz besleniyorsak bedenimiz vakitle çöker ve tüm hastalıklara karşı savunmasız oluruz. Bu besinler ise günahsız görülüyor fakat bedenimizi çökertiyor. Pratik olarak çabuk tüketilen bu besinler zahir saçıyor. Ağzınıza bile sürmeyin! İşte bedeni bitiren o besinler…

AĞZINIZA BİLE SÜREMEYİN!

TUZ

Hayatımızın her alanına girmiş olan sofra tuzları aslında insan bedenine çok ziyanlı bir besin. Olağan olarak düşünüp kullandığımız sofra tuzu, deniz tuzu, kaya tuzu ve kristal tuz çok kullanıldığında zehir saçıyor. Fazla tuz tüketimi kan basıncının artarak yüksek tansiyon, kalp ve damar sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

MEYVE SULARI

Sürekli olarak içtiğimiz hatta çocuklarımıza bile içirdiğimiz meyve suları, en tehlikeli içeceklerden olan gazlı içeceklerden bile daha tehlikelidir. Örnek vererek daha yeterli anlayacaksınız. Mesela 230 ml’lik bir bardak portakal suyunu içmek istediğinizde dört orta uzunluk portakal tüketiyorsunuz. Bunu dört portakal yemenin ne kadar süreceği ile karşılaştırın ve meyvenin bütün formundayken daha sağlıklı olduğunu en süratli halde görebilirsiniz.

AZ YAĞLI YOĞURT

Yoğurt yemeyi herkes sever. Fakat az yağlı yoğurtlardan uzak durun. Amerikan Beslenme Mecmuası tarafından yapılan bir araştırmada 18.000’den fazla bayan üzerinde çalışmış ve daha fazla tam yağlı süt tüketenlerin düşük yağlı süt kümesine kıyasla çok kilolu yahut obez olma ihtimalinin yüzde 8 daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Bunun yanı sıra, az yağlı ve yağsız süt eserleri çoklukla şeker ilave edilir, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hatta kanser için güçlü bir risk faktörüdür.

LAVAŞ

Beyaz ekmeğin herkes ziyanını bilmekte. Fakat artık lavaştan da uzak durun. Lavaş da aslında bir ekmek çeşididir. Çok çok tüketimlerde, metabolizmayı yavaşlatır ve de damar tıkanıklıklarına neden olur.

HAZIR ÇORBA

Eve geldiniz yemek yapmak istiyorsunuz. Çabucak eliniz hazır çorbalara gidebilir. Lakin uzak durun! Bu besinler içerisinde katkı ve hami unsurlar içerir. Ayrıyeten hazır paketli her besinde olduğu üzere hazır çorbaların sodyum içeriği yüksektir. Sodyum içeriği bilhassa hipertansiyonu olanlar için büyük bir risk oluştururken, sağlıklı bireylerde de kan basıncını olumsuz etkileyebilir tıpkı vakitte bedende ödem oluşmasına neden olabilir.

HAZIR PUDİNG

Hazır puding karışımında bol ölçüde sodyum bulunmaktadır. Puding tüketimi bağırsakların da sıhhatini bozabileceği için; metabolizmanıza ziyan verebilir.

TURŞU

Yüksek ölçüde tuz alımı yüksek tansiyonun en kıymetli sebeplerinden biri olmuştur. Çok fazla sodyum alımı da bedenin susuz kalmasına neden olarak böbrek hasarı, kalp krizi ve inme riskini arttırabilir. Bu sıhhat riskleri akılda tutulmalı ve turşu tüketiminde muhakkak çoka kaçılmamalıdır.

İŞLENMİŞ ET

Yüksek ölçüde tuz alımı yüksek tansiyonun en değerli sebeplerinden biri olmuştur. Çok fazla sodyum alımı da bedenin susuz kalmasına neden olarak böbrek hasarı, kalp krizi ve inme riskini arttırabilir. Bu sıhhat riskleri akılda tutulmalı ve turşu tüketiminde muhakkak çoka kaçılmamalıdır.

MARGARİN

Margarin ham unsuru olan yağların bitkisel özellik taşımalarına rağmen üretim süreci sentetik ve yapaydır. Sonuç olarak da vakitle kalp hastalığı üzere olumsuz durumlara neden olabilir. Kolesterol oranını yükseltmesi de bir öbür olumsuz tesiridir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.