Uzman doktordan anne adaylarına sauna ve hamam uyarısı

Uzman doktordan anne adaylarına sauna ve hamam uyarısı

Anne adaylarına sıcak havalarda klimaya bağlı enfeksiyon uyarısı

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer:

” Sıcak havalarda mümkün olduğu kadar tuzlu yiyeceklerden uzak durulmasını istiyoruz”

” Klimaların bakımı yapılmadığı zaman enfeksiyon riski artabiliyor, gebeler mümkün oldukça klima bakımı yapsınlar”

DİYARBAKIR Diyarbakır’da Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer, sıcak havalarda anne adaylarının sauna ve hamama bağlı olarak sıvı kaybı, klimaya bağlı olarak da enfeksiyon kapma uyarısında bulundu.

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer, sıcak havaların hem anne sağlığını hem de bebek sağlığını ciddi anlamda etkilediğini söyleyerek anne adaylarına uyarıda bulundu. Sıcak havalarda aşırı derece sıvı kaybının söz konusu olduğunu aktaran. Prof. Dr. Çoksüer, “Sıvı kaybına bağlı olarak tansiyonda ciddi düşüşlere neden olabiliyor. Buna bağlı olarak da bayılma olabiliyor. Tansiyon düşüklüğüne bağlı olarak bayılma olduğu zaman hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından risk oluşabiliyor. Bunlara bağlı olarak düşme, yaralanma riski artabiliyor. Bu hastalarda mümkün olduğu kadar sıcak havalarda bol su tüketimini istiyoruz. Sıcak havalarda mümkün olduğu kadar tuzlu yiyeceklerden uzak durulmasını istiyoruz. Kafeinlerden uzak durmalarını istiyoruz” dedi.

“Hem sauna hem de hamamdan uzak dursunlar”

Tatil beldelerine giden kişilerde özellikle sauna ve hamamın aşırı derecede sıvı kaybına neden olabileceğinden ötürü uzak durmaları gerektiğini ifade eden Çoksüer, “Hem sauna hem de hamamdan uzak durmaları gerek. Biz burada hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için bol su tüketimini istiyoruz ve gıdalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Mümkün olduğu kadar az ve sık yemeleri gerekiyor. Aşırı derece gıda tüketmelerini istemiyoruz. Yağlı gıdalardan uzak dursunlar. Tüketim olarak sebze ve meyve ağırlıklı gıda tüketebilirler. Sütlü gıdalar tüketebilirler” diye konuştu.

“Klimaları bağlı olarak enfeksiyon riski artabiliyor”

İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Kılıç – Sağlık

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.