Üreticiler: ‘Biz ucuz satıyorsak, vatandaş da ucuza yesin’

Türkiye’nin bilhassa yaş zerzevat ve meyve üretiminde birinci sıralarda yer alan Mersin’de son haftalarda ağır olarak şeftali hasadı yapılıyor.

İlk eserlerin çıktığında üreticisini sevindiren şeftali ise hasadın ağır olarak yapıldığı bugünler de üzdü. Üreticinin bin bir emekle yetiştirdiği şeftaliyi tüccarlar 2 lira 30 kuruştan tarladan almaya başladı.

“TÜKETİCİ DE UCUZ YESİN”

Geçen yıl 4 TL’den giden şeftalinin bu yıl artan enflasyona karşın 2 lira 30 kuruşa alınmasına üzülen üreticiler, en azından marketlerde de tüketiciye 10-15 TL yerine 5-6 TL’ye satılmasını istedi. Marketlerin fahiş fiyata eseri sattığını aktaran üreticiler, “Biz ucuza veriyorsak, tüketici de ucuz yesin” dedi.

Erdemli ilçesi Sıraç Mahallesinde iki farklı bahçesinde şeftali üreten Mehmet Altıntaş, “Sabah erkenden 5 üzere bahçeye giriyoruz hasadımızı yapıyoruz. Şuanda bahçede bizden çıkışı 2.30 TL, yani 2 lira 30 kuruş. Marketlere gidiyorum 10, 15, 20, 25. Biz ucuz çıkardık 2 TL 30 kuruştan veriyoruz, tüketiciler marketlerden, manavlardan, pazardan 10 liradan başlıyor 25 liraya kadar değerli alıyor” dedi.

“MARKETLERE ÇAĞRIM 5 LİRA KAZANACAĞINIZA 1 LİRA KAZANIN”

Tüketicilerin neden kıymetli yediğine mana veremediğine değinen Altıntaş, “Şimdi bizden 2 liraya çıktığına nazaran 5-6 lira bilemedin 7 lira, 8 lira ortasında yemesi gerekiyor. Zira 2-3 tane el değiştirdiği için o maliyet o kadar bulması lazım fakat 20 lira 25 lira nitekim de çok fahiş fiyat. Bu sene biraz bereketli meyvelerimiz, lakin fiyat olmadığı için yeniden zarardayız. Zira girdilerimiz arttı. Geçen sene biz 4 TL’ye vermiştik bu şeftaliyi, bu sene 2 lira 30 kuruş. Madem ki biz 2 lira 30 kuruşa veriyoruz bu meyveyi, marketlere çağrım, manavlara çağrım neden tüketiciye 5 liraya, 6 liraya vermiyorsunuz. Çok kazanacağınıza biraz az kazanın. 5 lira kazanacağınıza 1 lira kazanın. Biz esasen zarardayız, lakin vatandaş, tüketici ucuz yesin. Bizden ucuza çıktığına nazaran onlarda ucuz yesin” diye konuştu.

SABAH 5’TEN ÖĞLENDEN SONRA 3-4’E KADAR MESAİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.