Ünlü dönerciye siber taarruz: 505 bin kişinin bilgisi çalındı

Türkiye genelinde 110’dan fazla şubesi olan ve geçen ay kalıcı yaz saati uygulaması, hayat pahalılığı üzere gibi mevzulara atıfta bulunan reklam sinemasıyla gündem olan Baydöner Restoranları’na siber hücum düzenlendiği açıklandı.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine nazaran; merkezi İzmir’de bulunan Baydöner’in bilgi süreç yöneticisinin bilgisayarına ziyanlı bir yazılım ile düzenlenen taarruzda, şirketin web servis şifreleri çalındı.

Web sitesinin yanı sıra iOS ve Android platformları için geliştirilen taşınabilir uygulamaları üzerinden de sipariş alan Baydöner’deki bilgi ihlaline ait incelemeler devam ederken, birinci tespitlere nazaran 505 binden fazla bireye ilişkin isim, e-posta, cep telefonu, cinsiyet, yaşadığı kent üzere şahsî bilgilerin ele geçirildi.

2006 yılında kurulan Baydöner’in internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran Türkiye ve Irak’ta toplam 110’un üzerinde şubesi bulunuyor.

‘ZARARLI YAZILIM TUZAĞI’

Ferdî Dataları Müdafaa Kurumu’ndan (KVKK) mevzuyla ilgili olarak yapılan kamuoyu açıklamasında, Baydöner Restoranları A.Ş.’de yaşanan sözkonusu bilgi ihlali ile ilgili olarak özetle şu bilgiler verildi:

  • İhlal, data sorumlusunun Bilgi Süreç Yöneticisinin bilgisayarının ziyanlı bir yazılım ile akına uğraması ve web servis şifrelerinin ele geçirilmesi sonucu gerçekleşti.
  • İhlal, 21.05.2022 tarihinde gerçekleşti ve 22.05.2022 tarihinde tespit edildi.
  • İhlalden etkilenen kişi kümeleri çalışanlar, kullanıcılar ve aboneler/üyelerden oluştu.
  • İhlalden etkilenen şahsî bilgiler; müşterilerin isim, e-posta, cep telefonu, cinsiyet, yaşadığı kent bilgileri oldu.
  • İhlalden 505 bin 337 kişi etkilendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.