Türkiye’de Anadolu leoparı heyecanı

İç Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerindeki ormanlarda 1975 yılına kadar dağılım gösterdiği bilinen, yerel halk ve avcılardan gelen doğrulanmamış bilgiler dışında hiç canlı kaydı alınmamış olan Anadolu leoparına ait ilk resmi kayıt niteliğindeki görüntü ve fotoğraflar, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) işbirliğindeki proje kapsamında Batı Akdeniz’de 25 Ağustos 2019’da elde edildi.

Sanayileşme, orman yangınları, turizm ve kaçak avcılık gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan çeşitli ölüm faktörleri nedeniyle sayıları hızla azalan Anadolu leoparının neslinin tamamen yok olduğu düşünülürken, DKMP’nin Batı Akdeniz’de 400 civarı fotokapanın kullanıldığı projesinde 2019’dan bu yana 2 bireye ait toplam 58 farklı görüntü elde edildi.

AMANOS’TAN İZMİR’E YAYILIM

‘Parsın Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki Yayılışının Araştırılması Projesi’ açılış çalıştayı da Antalya Güllük Dağı (Termessos) Mili Parkı’ndaki Leopar Araştırma Birimi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Anadolu leoparının yayıldığı alanlara yönelik Batı Akdeniz’de bugüne kadar 400’ü aşkın fotokapan kullanılıp yürütülen araştırmalara ilişkin projeye, görüntülenmesi çok zor olan bu türün yayılış alanının Kahramanmaraş’ta Amanos Dağları’ndan başlayıp İzmir’e kadar ve içeride Afyonkarahisar’a kadar olan bölgeler olduğu ihtimalinin güçlü oluşu nedeniyle yeni 3 bölge müdürlüğü dahil edildi.

18 İLDE 1000’İN ÜZERİNDE FOTOKAPAN

Üç yıl sürecek projede toplamda 18 ilde 1000’in üzerinde fotokapanla Anadolu leoparının yeni görüntüleri elde edilmeye çalışılacak.

Araştırma sahası, DKMP 6’ncı Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Antalya, Isparta, Burdur, 4’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla, 5’inci Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Eskişehir, Denizli ile 7’nci Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana, Hatay, Kayseri, Mersin, Niğde ve Osmaniye illerini kapsıyor.

HAPİS VE PARA CEZASI

Uzmanlar, çok uzun yıllardır Anadolu’da tamamen yok olduğu düşünülen bu özel türün yaşadığına dair kayıtların çok sevindirici olduğunu belirtirken, Anadolu leoparını öldürmenin kesinlikle yasak olduğunu vurguladı.

Silahla, zehirlenme veya başka sebeplerle öldürenlere uygulanacak cezanın ise 1 milyon TL para cezası ve 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olduğuna dikkat çekildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir