TMO ayçiçek yağı için yeniden ihaleye çıktı: Piyasanın 90 dolar üstünde

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ayçiçeği hasadına kısa bir müddet kala 18 bin ton ham ayçiçeği yağı ihalesi yaptı. İki firmanın kazandığı ihaleyle, milletlerarası piyasadan yaklaşık 90 dolar daha yüksek fiyatla, ton başına bin 489 dolardan alım yapıldı. TMO, daha evvel yaptığı iki ihalede de piyasadan daha yüksek fiyatla alım yapmıştı. Bugün yapılan ihaleye 7 firma katıldı. İhaleyle Yayla Gıda 12 bin ton ve Aves firması 6 bin ton alım yapacak.

Dünya’dan Mehmet Hanifi Gülel’in haberi nazaran, TMO, artan ayçiçek yağ fiyatlarına karşı geçen yılın sonunda ihale ile piyasaya ucuz eser vermek için ithalata yönelmişti. Öbür yandan TMO, bugün ayçiçek yağı fiyatlarına artırım yaptı. TMO, daha evvel 129 liraya satışa sunduğu 5 litrelik ayçiçek yağı fiyatını 135 liraya çıkarı.

HASADA 10 GÜN KALA İHALE YAPILDI

TMO, üçüncü 18 bin tonluk ayçiçek yağ ithalatını bugün yaptı. Bölüm temsilcileri, birinci iki ihalede olduğu üzere son ihalede de TMO’nun yaklaşık 90 dolar daha kıymetli mal aldığını tabir etti. Milletlerarası yağ piyasasının şu an bin 400 dolar civarında olduğunu kaydeden dal temsilcileri, TMO’nun son yaptığı ihalede ton başına ortalama 1489 dolardan eser aldığını belirti.

TMO’nun 5 litrelik ayçiçek yağını 165 liraya mal ettiğini ve bunu 135 liradan sattığını aktaran bölüm temsilcileri, devletin değerli olan periyotta yağa müdahale etmesi yanlışsız olduğunu, lakin hasada 10 gün kalmışken tekrar ihale açmanın hakikat olmadığını tabir ediyor.

Bayramdan sonra Adana’da hasadın başlayacağını ileten bölüm temsilcileri, hasat başlamadan 18 bin ton yağın alınması, üstelik yağ fiyatlarının düşüşte olduğu periyotta ihale yapılmasına reaksiyon gösterdi. Yapılan ihalenin öteki ülkelerdeki çiftçilere yarayacağı belirtiliyor.

Ayçiçek yağı piyasasında son periyotta iç ve dış piyasada önemli bir sakinlik yaşanıyor. Birçok firma oluşan yağ stoklarını elinden çıkarmaya çalışıyor. Bölüm temsilcileri, TMO son ihaleyle hem kendilerine ziyan verdiğin ve paranın yurt dışına gitmesinden ötürü Türkiye’nin ziyan gördüğünü belirtiyorlar. Ülkede hasada gidilirken ihale yapılamayacağını söz ediliyor.

Bugün TMO’nun aldığı fiyattan daha ucuz piyasadan mal alınabilir. Başka yandan hasatla birlikte bin 300 ile bin 350 dolardan mal çıkması bekleniyor. Ayrıyeten talep azlığından ötürü marketlerde de fiyatlar düşmeye başladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.