TMMOB Atatürk Orman Çiftliği için harekete geçti: TEBA Vakfı’na tahsisini yargıya taşıyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda, Erler Mahallesi’nde 1. Derece Doğal ve tarihi SİT alanı olan ve TEBA Vakfı’na tahsis edilen 555 bin metrekarelik AOÇ alanına dair plan değişiklikleri iptal edilmişti.

Hukuk geriden dolanılarak tıpkı alanda bu sefer de iki başka plan çıkartılarak 403 bin metrekarelik alan, TEBA Vakfı’na ‘eğitim, öğretim, üniversite, sıhhat ve öbür vakıf hedeflerinde kullanılmak üzere’ irtifak hakkı tesis edilerek yapılaşmaya açılmak isteniyor.” sözlerine yer verildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, mevzuya ait şu açıklamayı yaptı:

“Sağlık Bakanı’nın hastanesinin kurucu vakfı TEBA’ya Atatürk Orman Çiftliği topraklarını peşkeş çekmek için yargı kararları yok sayılıyor, plan üstüne plan yapılıyor. Yargı, daha evvel TEBA Vakfı’na tahsis edilen 555 bin metrekarelik Atatürk Orman Çiftliği alanına dair plan değişikliklerini açtığımız dava sonucu iptal etmişti. Tıpkı alanda Etraf Şehircilik Vilayet Müdürlüğü tekrar plan değişikliği yaptı. Kelam konusu planlar Erler Mahallesi, 130116 ada 1 nolu parsel ile 130117 ada 2 ve 6 nolu parsellerde Üniversite Alanına Ait 1/10000 ölçekli Muhafaza Emelli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Muhafaza Hedefli Uygulama İmar Planı değişikliği Etraf Şehircilik Müdürlüğü’nde 10 Haziran ve 13 Haziran tarihlerinde askıya çıktı. Bu hukuk tanımazlığı devam ettiren, yargı kararlarını arttan dolanan yetkililer hakkında kabahat duyurusunda bulunacağımız üzere plan değişikliklerini de yargıya taşıyacağız.”

“HUKUK TANIMAZ YÖNETİCİLER DE YARGILANACAKLAR”

Plan notlarının birinci derece doğal SİT alanında betonlaşmayı gözler önüne koyduğunu ifaden eden Candan, “Yargı daha evvel de bu plan değişikliklerinin Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş unsurlarına alışılmamış şahsa özel, parçacıl süreçler olduğunu belirterek gereken karşılığı vermiştir. Uzmanlar de alanın Atatürk Orman Çiftliği alanı olduğunu inkar edenlere gereken yanıtı vermiştir. Medipol’e tahsis edilen alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır ve yapılaşmaya husus edilmesi mümkün değildir. Yargı kararlarını uygulamayan hatta neredeyse dalga geçen ve tıpkı nitelikte plan değişiklikleri ile hukuk sisteminin tıkamaya çalışan hukuk tanımaz yöneticilerde yargılanacaklar.

“ATATÜRK’ÜN EMANETİ PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ”

Atatürk Orman Çiftliği’nin vakıflar aracılığıyla kanunsuzca talan edilmesine için vermeyeceğiz, sürecin peşini bırakmayacağız. Atatürk’ün halkına kaideli bağışla emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği toprakları özelleştirilemez, vakıflara peşkeş çekilemez.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.