Ters Rüzgarlar Geliyor” Ekonomistler Altın’da Bunları Bekliyor! 

Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) alınan en son ticaret verileri ilginç gelişmeleri gösteriyor. Buna göre hedge fonlar, Federal Rezerv’in 28 yıldaki en büyük faiz artırımı beklentisiyle altın piyasasından kaçtı.

“Destekleyici ve baskılayıcı gelişmeler arasında altın aralıkta seyrediyor”

Yatırımcılar, altına yönelik boğa bahislerini hızla boşalıyor. Ayrıca, ayı pozisyonlarını artırıyor. Bununla birlikte, bazı analistler, duyarlılığın oldukça tarafsız kaldığını belirtiyor. Altın fiyatları, 1.800 dolar destek ve 1.850 dolar direnç arasında bir eğilim içinde kalmaya devam ediyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen hafta Fed, faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Bu da altın için negatif olan reel faiz oranlarının daha da yükselmesine yol açtı. Ancak bazı analistler, artan durgunluk korkuları ve hisse senedi piyasalarındaki oynaklığın değerli metal için bir miktar destek sağladığını belirtiyor. Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen, konuya ilişkin olarak şunları söylüyor:

Merkez bankaları enflasyonu düşürme çabalarını artırdı. Bu da artan resesyon endişelerini ve ekonomik görünüme ilişkin artan huzursuzlukları getirdi. Dolayısıyla dramatik faiz artışlarıyla dengelendiği bir haftalık yüksek dramanın ardından, altın aralıkta seyrediyor.

Hedge fonlar, altın piyasasından uzaklaşıyor

Spekülatörler, geçen haftaki FOMC faiz artırımı duyurusu öncesinde boğa vadeli işlemlerini dokuz ayın en düşük seviyesine indirdi. Ayrıca, Cuma günü toplam külçe destekli ETF varlıkları üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Stratejiste göre, her ikisi de kısa vadeli yön hakkındaki mevcut belirsizliği vurguluyor.

CFTC, 14 Haziran’da sona eren hafta için ayrıştırılmış Commitments of Traders raporunu yayımladı. Rapor, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 6.104 sözleşme ile 109.111’e indirdiğini gösteriyor. Aynı zamanda, short pozisyonlar 14.522 sözleşme artarak 72.206’ya yükseldi. Altının net pozisyonu şu anda bir önceki haftaya göre yaklaşık %36 değişimle 36.905 kontrat seviyesinde bulunuyor. Anket döneminde, sarı metal fiyatları 1.800 doların biraz üzerindeki desteği test etti.

“Artan faizler sarı metale sorun yaratmaya devam edecek”

TD Securities’deki emtia analistleri, son dalgalanmanın ötesine bakılıyor. Analistlere göre, Federal Rezerv’in agresif bir şekilde faiz oranlarını artırma planı, altın piyasasında bir engel olmaya devam edecek. Analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Fed’in beklenen 75 baz puanını verdi. Ayrıca, piyasa ABD merkez bankasının ekonomik yavaşlamanın ilk işaretinde sıkılaştırma döngüsünü durdurabileceğine inanıyor. Bunların etkisiyle altın, son zamanlardaki en yüksek seviyelerine yükseldi. Muhtemelen haftanın ilerleyen saatlerinde net pozisyon artışı gördü. İleriye dönük olarak, daha yüksek faizlerin, altın fiyatlarını yeniden zorlaması muhtemel. Ayrıca, uzun vadeli altın alımlarını düşürmesi olası.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.