Taksim Metro İstasyonu’nda çini eser tartışması

Taksim Metro İstasyonu’nda minyatür sanatkarı Nusret Çolpan’ın 1999 yılında istasyon için yaptığı 7 kesimden oluşan yapıtının önünün panoyla kapatılması tartışmalara neden oldu. Çopan’ın oğlu Nasuhi Hasan Çolpan uzun müddettir yapıtın önünün kapalı olmasının ıstırap verici olduğunu söylerken, Metro İstanbul yetkilileri vakit zaman stantlarının yapıldığını ve panonun pazartesi günü kaldırılacağını belirtti.

Minyatür sanatkarı Nusret Çolpan’ın 1999 yılında Taksim Metrosu’na yaptığı 7 modülden oluşan ve İstanbul’un fethini anlatan yapıtının önü stant yapılması için konulan panoyla büsbütün kapatıldı.

30 Nisan’dan bu yana yapıtın önü 1 Mayıs afişleri standı nedeniyle bir pano ile kapatıldı. Yapıtın önünün kapatılması tartışmalara neden oldu. Yansılara de neden olan stant panosuyla ilgili babası üzere sanatçı olan Nusret Çolpan’nın oğlu Nasuhi Hasan Çolpan ve Metro İstanbul Marka ve Müşteri Münasebetleri Müdürü Aylin Erol açıklama yaptı.

“KASIT YOKTUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

2008 yılında hayatını kaybeden Türk minyatür sanatkarı Nusret Çolpan’nın oğlu Nasuhi Hasan Çolpan durumdan keder duyduğunu lisana getirdi. Durumdan çini yapıtın imali sırasında çalışan bir kişinin fark etmesiyle haberdar olduğunu anlatan Çolpan, şöyle konuştu:

* “İlk başta inanamadım, gelip kendi gözlerimle görmek istedim. Sabit bir pano ile kapatılmış. Sebebini merak ettim ve Beyaz Masa’ya e-mail attım. 1 ay sonunda yanıt olarak stant panosu olduğunu söylediler, kaldırılması için çalışma başlatacağız biçiminde bir cevap verdiler. En kısa müddette açılmasını istiyorum. Üzücü bir şey.

* Hem tarihimizi, hem sanatımızı anlatıyor. İstanbul’un fethini anlatan özel bir mevzuya sahip. Kasıt yoktur diye düşünüyorum. Yoktur diye ümit ediyorum. Stant alanı arayışında mıydılar? Diğer yer bulunabilirdi bunun için. Babamın metro sınırı üzerinde emsal yapıtları de var onların önü açık” diye konuştu.

PAZARTESİ KALDIRILACAK

Metro İstanbul Marka ve Müşteri Bağlantıları Müdürü Aylin Erol, bahisle ilgili şunları söyledi:

* “Metro istasyonları en fazla insan sirkülasyonun olduğu alanlardan bir tanesi. Ardımızda bir duvar yapıtı var ve 1999 yılından beri duvarda sabit yapıtlardan biri olarak metromuza hoşluk katmaya devam ediyor. Bu alan çok değerli bir alan.

* Dönemsel olarak burada öteki stantlara de konut sahipliği yapıyoruz. Geçtiğimiz sene bu alanda 3 tane standımız oldu. Bu stant de 30 Nisan üzere kuruldu. Bu standın de önümüzde hafta pazartesi günü kaldırılmış olacak.

* Yapıta bir ziyan verilmeyecek halde bilhassa bir ünite kuruldu. Gelen eserler o ünitenin üzerine yerleştirildi. Bizim için yapıtlarımız değerli. Başka stantları dönemsel olarak yapıyoruz.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.