Son dakika: Yem firmalarına yönelik soruşturma tamamlandı! 4 şirkete 159 milyon lira ceza kesildi

Yem firmalarının anlaşma veya uyumlu eylemde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 7 firma hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 4 firmaya ceza kesilirken, 3 şirkete ceza uygulanmasına yer olmadığına karar verildi.

Rekabet Kurulu‘ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş.,C.P. Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş.,Matlı Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş., Erişler Yem San. ve Tic. A.Ş.

Unvanlı teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine, bu nedenle 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca idari para cezası verilmesine,

CEZA KESİLMEYEN FİRMALAR

Gürsoy Yem Gıda ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş., E.R. Yem Gıda Tarım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ve Rtm Tarım Kimya San. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettiğine ilişkin bilgi ve belgeye ulaşılamadığından anılan teşebbüslere Kanun’un 16. maddesi çerçevesinde idari para cezası uygulanmasına yer olmadığına karar verildi.

HANGİ FİRMA NE KADAR CEZA YEDİ?

Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş.’ye 40.516.029,59 TL,C.P. Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş.’ye 44.780.758,04 TL,Matlı Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye 58.392.233,77 TL,Erişler Yem San. ve Tic. A.Ş.’ye 15.702.799,53 TL ceza kesildi.

Rekabet Kurulu, Ekonomi, Güncel, Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.