Sırbistan Cumhurbaşakı’ndan Kosova için küstah kelamlar

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, halka sesleniş konuşmasında, Kosova’daki Sırpların durumunu değerlendirirken, “Kosovalı Sırplar, daha fazla zulme tahammül etmeyecek.” tabirini kullandı.

Kosovalı Sırplardan, Arnavutlara yönelik bir atak ya da kışkırtma olmayacağı istikametinde kelam aldığına işaret eden Vucic, bu durumun, “Arnavutların yaptıklarından bağımsız olarak değişmeyeceğini”, lakin Sırpların da kendi meskenlerini koruyacaklarını kaydetti.

Vucic, “Biz barışı arayacağız fakat söyleyeyim ki teslim olmayacağız.” formunda konuştu.

“SIRBİSTAN, KOLAYLIKLA YENEBİLECEĞİNİZ BİR ÜLKE DEĞİL””

Sırbistan’ın hiçbir vakit bugünkünden daha karmaşık ve sıkıntı bir durumda olmadığını vurgulayan Vucic, Priştine idaresinin ise kendisini daima mağdur olarak göstermeye çalıştığını söyledi.

Vucic, Kosova’daki Arnavutların, Başbakan Albin Kurti yüzünden sorun yaşadıklarını ve Batı’nın Kosova’da oluşabilecek hiçbir çatışmayı istemeyeceğini lisana getirdi.

Ülkesinin çatışmalara neden olan ve çatışma isteyen taraf olmadığının altını çizen Vucic, “Sırbistan, (Slobodan) Miloşeviç ve (Boris) Tadiç vaktinde olduğu üzere basitçe yenebileceğiniz bir ülke değil.” dedi.

SIRPLARIN KOSOVA’DAKİ KATLİAMLARI

Sırp güçlerin 1999’da Kosova’daki Arnavutluk kökenli vatandaşlara yönelik katliamlarını bugün hala unutulmadı. Bosna’daki Srebrenitsa katliamından sonra Balkanlar’da yaşanan ikinci en büyük katliam olarak bilimen Reçak katliamında, Reçak köyünde 45 sivil toplu halde katledilmişti. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne nazaran 40 bin kişilik kasaba Sırp güçleri tarafından yok edildi ve Kosova’nın bütün büyük kentleri ortasında sivillere yönelik en şiddetli taarruzlara şahit oldu.

Yerel halktan yaklaşık bin 500 kişi öldürüldü. Bu da Kosova’daki çatışmalar sırasında verilen toplam kurban sayısının yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor. Kasabanın yaklaşık 200 sakini ise hala kayıp.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne nazaran bir meskende yaşları 2 ile 73 ortasında değişen 20 kişinin katledilmesi üzere vahşet sahneleri de yaşandı.

Hayatta kalanlar, köydeki Sırp topluluğunun üyelerinin katliamı gerçekleştiren Sırp güçlerine yardım ettiğini söylüyorlar.

Etnik olarak Arnavut çoğunluğa sahip olan Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

Bu, Belgrad ve müttefikleri Çin ve Rusya tarafından tanınmadı. Yaklaşık 100 ülke ise Kosova’nın bağımsızlığını tanıdı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.