Siirt fıstığı birinci defa İspanya ve İtalya’ya ihraç edilecek

Siirt fıstığının ihracatı yılın birinci 6 ayında 70 tona ulaşırken, İspanya ve İtalya’ya birinci kere satış yapılması için mutabakatlar imzalandı.

Siirt Vakfı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, bölge halkının değerli geçim kaynakları ortasında yer alan Siirt fıstığının yurt dışında alıcısı her geçen gün artıyor.

İlk ihracatı Almanya’ya gerçekleştirilen ve sonraki periyotta yapılan çalışmalar sayesinde yurt dışı pazarı her geçen yıl artan Siirt fıstığının yeni ülke raflarında da yer alması için gün sayılıyor.

Koronavirüs salgınına karşın 2019-2021 yıllarında 120 tonluk fıstık ihracatı yapılırken, ortadan geçen müddette Romanya, Belçika, Hollanda ve Çin üzere ülkelere de tonlarca fıstık satışı gerçekleştirildi.

Başta Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere bölgede faaliyet gösteren işletmelere dayanak hedefiyle vakıf tarafından gerçekleştirilen tanıtım çalışmaları ve görüşmeler meyvesini verdi.

Siirt fıstığının bundan evvelki ülkelere ek olarak İspanya ve İtalya’ya da birinci sefer ihraç edilmesi için gerçekleştirilen görüşmeler olumlu sonuçlandı. Yeni mahsulün hasat edilip işlenmesi sonrası iki ülkeye kasımda ihracatın gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

İSRAİL’DE DE RAFLARDA YERİNE ALMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Siirt Vakfı Lider Vekili Metin Canpolat, “yeşil altın” olarak isimlendirilen eserin dünyanın farklı ülkelerinde tanıtılması için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Son olarak İspanya ve İtalya ile ihracat mutabakatlarının imzalandığını, İsrail ile de görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Canpolat, yurt dışı satışı güçlendirmek ve bölge halkına yüksek gelir sağlamak için faaliyetlerine devam edeceklerini anlattı.

Metin Canpolat, yurt dışındaki büyükelçilerin, ticari ataşelerin ve diplomatların bu bahiste kendilerine takviye verdiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Siirt fıstığımızın İsrail’de de raflarda yerini alması için çalışmalarımız sürüyor. Yaptığımız görüşmeler ve tanıtım çalışmaları dışında bu yıl değerli bir aktifliğe imza atmayı hedefliyoruz. Siirt Vakfı olarak 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Siirt Tanıtım Günleri’nde Siirt fıstığının tanıtımını 35 ülkenin büyükelçisine gerçekleştireceğiz. Ayrıyeten Siirtli olmayan başka tüm hemşehrilerimiz ile de bu altın yeşili buluşturacağız”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.