Sedef hastalığı nedir? Sedef hastalığı belirtileri nelerdir?

Bir deri hastalığı olan sedef hastalığının bir öteki ismi psoriasis olarak bilinir. Sedef hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir. Sedef hastalığı bireylerin hayat kalitesini düşürürken hayati tehlikeye de neden olabilir.

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Sedef hastalığı kronik bir deri hastalığıdır. Sedef hastalığına sahip olan şahıslarda T lenfosit hücreleri, ciltte birikmeye başlar. Bu sebeple deri hücrelerinin ölüp tekrar üretilme müddeti hızlanır. Sedef hastalığına sahip şahısların cildinde beyaz pullanmalar ve kırmızı lekeler oluşur. Sedef hastalığında dışarıdan görünen yaralar olması hastanın toplumsal hayatını olumsuz tesirler.

SEDEF HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Sedef hastalığının kesin bir nedeni olmamak ile birlikte genetik faktörler ve bağışıklık sistemindeki meseleler epey değerlidir. Sedef hastalığı her yaşta görülse de çoğunlukla 30’lu yaşlarda ortaya çıkar.

Sedef hastalığı neden olabilecek faktörler:

  • Çok alkol tüketimi
  • Gerilim
  • Birtakım ilaçların yan tesiri
  • Fizikî ya da ruhsal travmalar
  • Güneş yanığı
  • Enfeksiyonlar
  • Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar

SEDEF HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sedef hastalığının yaygın belirtisi kırmızılaşan derinin plaklaşarak pullanmasıdır. Bu plaklar kaşıntılı ve ağrılı da olabilir. Sedef hastalığı bedenin her yerinde görülebilir. En sık görüldüğü yerler, dirsek, diz, saçlı deri ve tırnaklarda görülür.

SEDEF HASTALIĞI BULAŞICI MI?

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Sedef hastalığına sahip bireylerin eşyalarının kullanılması sedef hastalığına neden olmaz. Sedef hastalığı bulaşarak yayılan bir hastalık değildir lakin tıpkı aile üyesinden birden fazla kişi sedef hastalığına sahip olabilir.

SEDEF HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kesin bir tedavisi bulunmayan sedef hastalığında semptomları denetim altında tutarak kişinin konforlu bir hayat sürdürmesi hedeflenir. Sedef hastalığı tedavisinde, hastalığın şiddeti değerlidir. Sedef hastalığının tedavisinde çoklukla steroid kremler, kaşıntı giderici losyonlar, kortizonlu kremler kullanılır. Hastalığın çıkış sebebi tedavi sürecinin planlanması için kıymet taşır. Sedef hastalığında hastalığı tetikleyen ve alevlenmesine neden olan durumların ortadan kaldırılması ya da denetim altına alınması da sedef hastalığının tedavisinde büyük değer taşır. Ağır sedef hastalığında fototerapi olarak isimlendirilen ışık tedavisine başvurulabilir.

Beslenme alışkanlığının değişimi, ruhsal dayanak almak, spor yapmak sedef hastalığının tedavisini olumlu tesirler.

SEDEF HASTALIĞI TANISI NASIL KOYULUR?

Şayet sedef hastası olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle bir dermatoloğa başvurmalısınız. Sedef hastalığının tanısı fiziki muayene ile tespit edilebilir. Sedef hastalığının belirtileri benzeri hastalıklar ile karıştırılabilir. Bu yüzden kesin teşhis için biyopsi yapılabilir. Ailede sedef hastalığına sahip bireylerin olması tanıya yardımcı olabilir. Olağanda cilt hücreleri 10 ila 30 günde ortasında yenilenirken sedef hastalığında ise yeni hücreler her 3-4 günde bir büyür. Cildin sık bir biçimde yenilenmesi sedef hastalığında görülen gümüş pullara neden olur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.