Rusya: NATO ülkelerinden Ukrayna’ya gönderilen silahlar vuruldu

Rusya Savunma Bakanlığı, NATO ülkeleri tarafından Ukrayna’ya savunma emelli gönderilen silahların tutulduğu deponun Kalibr Seyir Füzesi tarafından vurulduğunu açıkladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, Ukrayna’ya ağır silah ve uzun menzilli sistemler sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları sürerken, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, NATO ülkeleri tarafından Ukrayna’ya gönderilen silahların tutulduğu deponun gaye alındığını duyurdu. Konaşenkov, “Lviv bölgesindeki Zoloçiv köyü yakınlarında yüksek hassasiyetli uzun menzilli Kalibr füzesi ile 155 mm M777 obüsler dahil olmak üzere NATO ülkeleri tarafından Ukrayna’ya aktarılan yabancı silahların tutulduğu mühimmat deposu imha edildi. Yüksek hassasiyetli hava tabanlı füzeler ile Mıkolayiv bölgesindeki ‘Voznesensk’ askeri havaalanında bulunan Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin hava ögeleri imha edildi. ABD ve batılı ülkeler tarafından Donbass’taki Ukrayna kümesine teslim edilen silah ve teçhizatlar Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Pokrovsk ve Dnipropetrovsk bölgesinin Orlovshchina tren istasyonları alanlarında imha edildi” dedi.

Konaşenkov, Ukrayna’ya ilişkin savaş uçağı ve insansız hava araçlarının da vurulduğunu belirtti.

STOLTENBERG: UKRAYNA’YA AĞIR SİLAH GÖNDERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah sevkiyatı, Rusya ve NATO araında büyük tansiyona yol açıyor. Son olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyelerinin Ukrayna’ya ağır silah ile uzun menzilli sistemler sağlamaya devam edeceğini ve yapılacak NATO doruğunda Ukrayna’ya kapsamlı bir yardım paketi üzerinde mutabakata varmalarını beklediğini söz etti.

Stoltenberg bugün başlayacak olan NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Desteği artırmaya odaklanmış durumdayız” dedi.

NATO ülkeleri devlet liderleri da bu ay sonunda yapılacak dorukta bir ortaya gelecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.