Ragıp Paşa Köşkü nerededir? Ragıp Paşa Köşkü, satıldı mı? Ragıp Paşa Köşkü kimin?

Kadıköy’de bulunan Ragıp Paşa Köşkü halk ortasında “Küçük Dolmabahçe”, ?”Saray Yavrusu” ve “Perili Köşk” ?gibi isimlerle da anılıyor.

RAGIP PAŞA KÖŞKÜ NEREDEDİR?

Caddebostan’da Cemil Topuzlu Caddesi’nde yer alan köşk, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid’in mabeyincisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı’nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund’a 1906’da yaptırıldı.

Kadıköy’ün simgeleri ortasında gösterilen 27 dönüm bahçe içerisindeki Ragıp Paşa Köşkü’nün tavanları, eritilerek elde edilen altın varaklarla süslü.

Kırk bin altına mal olduğu kayıtlarda yazılı olan köşkün deniz tarafında, bir kule mevcut. Köşkün kara tarafına açılan çift kanatlı, büyük oymalı demir kapısının karşısında iki hoş bina bulunuyor. Bunlardan selamlık olarak kullanılan yapı son yıllarda yıkılırken yerine apartmanlar yapıldı.

Ragıp Paşa, 1920 yılında bu köşkte vefat etti. Köşk daha sonra farklı şahısların mülkiyetine geçti.

RAGIP PAŞA KÖŞKÜ’NÜN SAHİBİ KİM?

Köşke şu an Çiftçiler Holding’e ilişkin. Köşk, Çiftçiler Holding’in mirasçıları ortasındaki dava nedeniyle icradan satışa çıkarılacak. Payları Hakan Mehmet Çiftçi, kuzeni Hatice Ayşe Paksoy ile geçen yıl hayatını yitiren Meral Edibe Çiftçi’ye ilişkin olan köşk, Anadolu 25.İcra Hukuk Mahkemesi kararıyla 449 milyon 436 bin 491 liradan satışa çıkartılacak. Ragıp Paşa Köşkü’nün icradan satış ihalesi 2 Eylül’de yapılacak. Birinci ihalede alıcı çıkmaması durumunda ise satış ihalesi 3 Ekim tarihinde tekrar yapılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.