ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda: Kılıçdaroğlu’nun vaadinin akabinde dikkat çeken karar

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’dan dün yayınladığı görüntü ile arabada alınan vergilere değinerek vatandaşlara davet, “Bizler iktidara gelinceye kadar otomobil alımını öteleyin. Otomobil almayın.” davetinde bulundu. nde bulunan Kılıçdaroğlu, “Geldiğimizde halkımızın en çok ilgi gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, daha evvel de KYK borçları faizine ait davette bulunmuş, iktidar yeni düzenleme ile faizlerin silindiğini yalnızca ana paranın ödeneceğini açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’nun ÖTV vaadinin akabinde gece Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi.

ÖTV DEĞİŞTİRME YETKİSİ ERDOĞAN’DA

Özel tüketim vergisi (ÖTV) (II) sayılı liste uygulama genel bildiriminde yapılan düzenlemeyle Cumhurbaşkanı’na motorlu araç ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst hudutlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi tanındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV (II) sayılı liste uygulama bildirisinde değişiklikler öngören bildiriyle, bildirinin III. kısmından yer alan “vergi oranı ve yetki” başlıklı unsurda düzenlemeler yapıldı.

3 KAT ARTIRABİLECEK, SIFIRLAYABİLECEK

Buna nazaran, husustaki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı olarak değiştirildi ve ÖTV (II) sayılı listede evvelki uygulamada Bakanlar Konseyi’nin “motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma yahut sıfıra kadar indirme” yetkisi, Cumhurbaşkanınca “ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst hududunu 3 katına kadar artırma yahut sıfıra indirme” olarak tekrar düzenlendi.

İlgili unsurda yapılan başka düzenlemeye nazaran, Cumhurbaşkanı ayrıyeten; belirlenen ÖTV ve matrah hudutları içinde kalmak kaidesiyle 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah kümeleri oluşturabilecek, malların matrah kümeleri, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tarifi, emisyon çeşidi ve kıymeti, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi prestijiyle farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ayrıyeten, “itfaiye öncü araçları” ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV’siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ait düzenleme yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.