Oskar Lafontaine: Almanya, ABD’nin kuklası oldu

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) eski önderi, 78 yaşındaki siyasetçi ve fizikçi Oskar Lafontaine, Berliner Zeitung gazetesine verdiği röportajda Almanya’nın dış siyasetini eleştirdi.

MAİDEN OLAYLARINI, “ABD DAYANAKLI DARBE” OLARAK TANIMLADI

Rusya-Ukrayna Savaşı 24 Şubat’ta başladıktan sonra ABD, İngiltere, Kanada ve Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya’ya yönelik bir dizi yaptırım ve ekonomik ambargo uyguladı.

Yaptırım ve ambargo siyasetlerini Batı devletleri ismine ABD belirledi. Antik Yunan şairi Eshilos’un “Savaşta birinci gerçekler ölür” sözünden alıntı yapan Oskar Lafontaine, krizin 2014’te “ABD takviyeli bir darbe sonucu Ukrayna’da idarenin değişmesi ile” başladığını tabir etti: “ABD, Ukrayna’da gerçekleştirdiği Maidan darbesi ile, Rusya’nın güvenlik telaşlarına hürmet duymadığını gösterdi.”

PLAN 90’LARDA HAZIRLANDI

ABD Lideri Jimmy Carter’a Güvenlik Danışmanlığı yapan ve daha sonra da ABD dış siyasetine taraf veren stratejilerin geliştirilmesinde imzası bulunan Zbigniew Brzezinski, 1997’de yazdığı “Yalnız Tek Dünya Gücü” isimli kitabında, Ukrayna’yı maksat göstermişti.

Zbigniew Brzezinski, Ukrayna’nın “ABD kuklası yapılması” gerektiğini kaleme aldı ve ABD’nin Avrasya bölgesinde bu halde nüfuz sahibi olması gerektiğini tabir etti.

“ABD’NİN KUKLASI OLDUK”

Alman siyasetçi Oskar Lafontaine, Almanya’nın “gözü kapalı” bir halde ABD’nin dış siyasetini takip ettiğini ve “Almanya’nın bağımsız bir ülke olmadığını” söyledi:

“Almanya, bağımsız ve hükümran bir ülke değil. Ukrayna Savaşı’nda, ABD’nin kuklası üzere davranıyor. ABD’nin talebi üstüne Kuzey Akımı 2 durduruldu. Amerika’nın işgalci savaş makinesinin en kıymetli halkalarından biri olan NATO Rammstein Hava Üssü de Almanya’da. Mutlaka bağımsız bir devlet değiliz. Bu dış siyaset, ülkemize ziyan veriyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.