NASA 90 Fil Büyüklüğündeki Bir Asteroitin Dünya’ya Yaklaştığını Bildirdi!

NASA Dünya’ya yaklaşan inanılmaz büyüklükteki bir asteroiti tespit etti ve şu anda takibini yapıyor…Gelin bu asteroite dair detaylara ve Dünya için olası tehlikelere bir bakalım!

Kaynak: https://www.dailystar.co.uk/news/worl…

NASA’nın belirttiğine göre ilk kez tespit edilen dev bir asteroit Dünya’ya doğru hızla ilerliyor!

2023 FM adlı meteor, 15,8 km/s gibi bir hızla gezegenimize yaklaşıyor ve Dünya’nın en yakın noktasına 6 Nisan perşembe günü gelmesi bekleniyor.

Devasa kayanın boyutları 120 metre ile 270 metre arasında, yani 90 fil büyüklüğünde olabilir!

Ancak kayanın muazzam boyutuna rağmen, ilk kez 16 Mart’ta fark edildi ve yörünge yolu nihayet dün 2 Nisan’da çözüldü. NASA şimdi yaklaşan asteroidi yakından takip ediyor ama endişeye gerek yok çünkü Dünya’nın yüzeyine en fazla 3 milyon kilometre yaklaşacak.

Çapı 9 ila 20 metre arasında olan çok daha küçük bir kaya, bu ayın sonlarında Dünya’ya çok daha fazla yaklaşacak.

2023 FN13, 4,5 km/s gibi nispeten daha yavaş bir hızla hareket ediyor ve Dünya yüzeyine yalnızca 1 milyon kilometre kadar yaklaşacak.

Yirmi yıl içinde ise daha büyük bir asteroidin Dünya’ya çarpması bekleniyor.

Yeni keşfedilen asteroit 2023 DW, 2046 Sevgililer Günü’nde gezegene çarpabilir ancak şu anda tam olarak nereye çarpacağı ve hasarın ne kadar kötü olabileceği belirsiz. NASA bu asteroid için ‘2023 DW adlı ve 2046’da Dünya’yı etkileme olasılığı çok düşük olan yeni bir asteroidi izliyoruz.’ açıklamasında bulundu.

NASA yeni nesneler ilk keşfedildiğinde, belirsizlikleri azaltmak ve yıllar içindeki yörüngelerini yeterince tahmin etmek için birkaç haftalık veri gerektiğini söyledi.

Devamında ise yörünge analistlerinin asteroit 2023 DW’yi izlemeye ve daha fazla veri geldikçe tahminleri güncellemeye devam edecekleri belirtildi. Bu asteroit hesaplamalara göre yaklaşık 49,29 m çapında, yani küçük Olimpik bir yüzme havuzunun uzunluğundan biraz daha küçük.

Uzay kayasının bir güneş yörüngesini tamamlamasının yaklaşık 271 gün sürdüğünü ve Güneş’e en yakın mesafesinin yaklaşık 75 milyon kilometreye eşdeğer olacağı tahmin ediliyor.

Bu aşamada NASA tarafından canlılara karşı bir tehdit olduğuna dair hiçbir resmi uyarı yayınlanmadı ve muhtemelen olası etkiler de yakın zamana kadar görülmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir