‘Mısır’dan Yunanistan’a güvence’ iddiası!

  • Haber7 – ÖZEL

Türkiye-Mısır normalleşmesinin bazı ülkelerde rahatsızlık oluşturduğu bilinirken Londra merkezli medya kuruluşundan ilginç bir iddia ortaya atıldı.

Mısır’ın Türk vatandaşlarına kapıdan vize uygulaması başlattığı süreçte Londra merkezli Al-Arab gazetesinin internet sitesinde dikkat çeken bir haber yayınlandı. 

Mısır Türkiye ile tam normalleşmeden önce Yunanistan’a güvence verdi” başlıklı haberde Mısır’ın Yunanistan’a güvence verdiği savunuldu.

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü’nün Ankara ziyaretinden 2 gün önce Atina temasına dikkat çekildi. Bakan Semih Şükrü’nün Atina ziyareti sırasında Türkiye konusunda Yunanistan’a güvence verdiği iddia edildi. YUNAN HÜKÜMETİNE GÜVENCE Mİ?

Haberde, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü’nün Atina ziyareti sırasında Mısır’ın Türkiye konusunda Yunanistan’a güvence verdiği öğrenildi. 

Şükrü’nün Atina ziyaretinin amacının, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasının Yunanistan üzerinde olumsuz etkilerinin olmayacağı konusunda Yunan hükümetine güvence vermek olduğu ifade edildi.

Mısırlı kaynakların Al-Arab gazetesine yaptığı iddia edilen açıklamada, Yunan hükümetinin endişelerini gidermek için Şükrü’nün Atina ziyaretinin gerekli olduğuna vurgu yapıldı.

“TÜRKİYE’YE DENGEYİ BOZDURMAYACAĞIZ” İDDİASI

Haberde, Mısır’ın Türkiye’ye dengeleri bozdurmaya izin vermeyeceği öne sürüldü.

Kahire yönetiminin bir yandan Yunanistan’ın endişelerini gidermeye çalıştığı, diğer yandan Ankara’ya Mısır ile ilişkilerini geliştirmek suretiyle Doğu Akdeniz’de hâlihazırda var olan dengeleri bozma beklentisine kapılmaması konusunda doğrudan bir mesaj gönderdiği iddia edildi.

Ankara ile ilişkilerde yaşanacak gelişmelerin Atina bağlamında bir kayba veya soğukluğa neden olmasını istemediği belirtilen Mısır’ın ana başlıklarda uzlaşmaya varılsa da Türkiye’ye güvenmediği öne sürüldü.

____________________________

MISIR, TÜRK VATANDAŞLARINA KAPI’DAN VİZE UYGULAMASI BAŞLATTI

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Salih Mutlu Şen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Vatandaşlarımız Mısır’a önceden vize almadan girebilecekler. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Şen, paylaşımında konuya ilişkin detaylara yer vermezken, Mısır’dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*