Mahmut Özer: Okullardaki kitap sayısını 100 milyona çıkarmayı hedefliyoruz

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara’da düzenlenen programa katıldı.

Bakan Özer, Hasan Celal Hoş Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki Prof. Dr. Erol Göka Kütüphanesi’nin açılışında konuştu.

Özer, Hasan Celal Güzel’in yaşarken, Türkiye’nin çok daha hoş olması ve vesayet odaklarından arındırılması için büyük çaba verdiğini söyledi.

Kütüphane mesajı

Kütüphaneye ismi verilen Prof. Dr. Erol Göka’nın kütüphaneyi ayda bir ziyaret etmesini dilediğini aktaran Özer, “Bu kütüphaneye Sayın hocamızın ismini vererek, aslında okulumuzu da Sayın hocama emanet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak çok sayıda projeyle ilgilendiklerini vurgulayan Özer, kelamlarına şöyle devam etti:

“Dünyadaki akranlarıyla rekabet edebilmeleri için farklı projeleri hayata geçirdik”

“Çocuklarımızın hem akademik olarak yetenekleriyle yetişmeleri hem eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi hem öğrencinin sosyo-ekonomik olarak art planına bakmaksızın en nitelikli eğitim ortamına kavuşabilmesi, birebir vakitte dünyadaki akranlarıyla rekabet edebilmesi için çok sayıda farklı projeleri hayata geçirdik.

Hedef 100 milyon kitap

Bunların içinde 26 Ekim 2021’de Saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde başlattığımız ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesi başka bir mana söz ediyor. Bu projeyle maksadımız, eğitim sistemimizde nerede olursa olsun kütüphanesiz bir okulun kalmamasıydı. 2021’in sonunda kütüphanesiz bir okul bırakmadık.

İki ay üzere kısa müddette her gün 272 tane kütüphane olmak üzere 16 bin 360 kütüphane yaptık. Tüm okullardaki kitap sayısını, 28 milyondan çok kısa müddette 70 milyona çıkardık. İnşallah, yıl sonuna kadar amacımız kitap sayısını 100 milyona çıkarmak.”


“Öğrencilerimizin rahatlıkla okuyabileceği kitapları seçiyoruz”

Kitapların belirlenmesinde titizlikle çalışıldığının altını çizen Özer, “Komisyonlar marifetiyle öğrencilerimizin pedagojik olarak rahat bir halde okuyabileceği kitapları seçiyoruz.

Kitap sayılarının artırılmasının yanı sıra kültür sanat insanlarımızı, aydınlarımızı, bilim insanlarımızı kütüphanelerimizi kütüphanelerimizde buluşturalım istedik. Fakat yaşayan insanlarımızı. Buradaki maksadımız da bu okullarla o bilim insanlarımızı eşleştirmekti.” diye konuştu.

“Aile Okulu Projesi’nde maksat, bir milyon ailemize ulaşmak”

Bakan Özer, eğitimde aile, kültürel pahaların sürdürülebilirliğin sağlanması ve kitabın büyük değer taşıdığının altını çizerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bununla ilgili tüm adımları atmışız. Aile bedellerin yaşanması, aile içinde bağlantının güçlenmesi, bilhassa gençlerin unsur ve başka bağımlılıklardan kurtulabilmesinde kültürel kıymetlerin ebeveynlerden çocuklara tevarüs etmesiyle ilgili yeniden Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde ‘Aile Okulu’ projesini başlattık. 7 vilayette başlattığımız bu projeyi, 81 vilayette başlatıyoruz. Maksadımız, 1 milyon ailemize ulaşmak.

Öğretmenler ve okul yöneticileri, bizim en bedelli varlıklarımız. Öğretmenlerimiz ne kadar güçlüyse eğitim sistemimiz o kadar güçlü, öğretmenlerimiz ne kadar kültürümüzün taşıyıcıysa kültürün sürdürülebilirliğinde o kadar başarılıyız. Bu şuurla iki farklı adım attık.”


2022 yılı hedefi

Birinci adım olarak Türkiye’deki tüm okul yöneticilerinin İstanbul’da bu alandaki seminere dahil edildiğini anlatan Özer, ikinci olarak öğretmenlere kapsamlı bir biçimde çeşitli alanlarda eğitim verildiğini söyledi.

Özer, “2020’de öğretmen başına düşen 44 olan eğitim saatini, 2021 yılında 94 saate çıkardık. 2022 için maksadımız, öğretmen başına düşen eğitim saatini 120 saate çıkarmak ve bunun için ayrılmış olan 8,9 milyonluk bütçeyi 292 milyona çıkardık.” dedi.

“Kültür tarihi dersimizi de müfredatla buluşturacağız”

AA’nın haberine nazaran, Bakan Özer, eğitimde lisan, tarih ve coğrafyanın çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Biz, kültür tarihi dersiyle ilgili çalışmalarımızda artık sona yaklaştık. İnşallah, kültür tarihi dersimizi de müfredatla buluşturacağız.

Kültür tarihi dersini, müfredata geçirmeden evvel okul yöneticilerimizi ve öğretmenlerimizi kapsamlı bir biçimde kültür tarihi eğitimlerinden geçireceğiz.” diye konuştu.

Konuşmasının akabinde protokolle kurdeleyi kesen Bakan Özer, kütüphanenin iyi olması temennisinde bulundu.

Kütüphaneyi gezen Özer, daha sonra okulda misyon yapan öğretmenlerle bir ortaya geldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.