LGS imtihanında vakti düzgün yöneten başarıda fark atacak: Bir soruda takılıp 10-15 dakika harcamayın

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Eşici, 5 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihanda adayların vakit idaresi konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, “Sakın bir soruda takılıp 10-15 dakika harcamayın. Bu çeşit sorularla inatlaşmayın. Zira bu müddette tahminen de sonraki 8-10 soruyu çarçabuk ve vakti tesirli kullanabildiğiniz için o birinci başta karmaşık gelen soruları çarçabuk çözebileceksiniz” dedi.

Eşici, imtihanda öğrencilerin okuduğunu manaya, yorumlama, tahlil etme, sorun çözme, muhakeme etme, neden-sonuç bağlantısı kurma üzere akademik marifetlerinin yanında gerilimle başa çıkma, vakit idaresi, karar verme, his idaresi üzere ömür maharetlerinin de ölçülmesinin hedeflendiğini söyledi.

Öğrencilere yöneltilen yeni kuşak sorularda gerçek hayatla bağa kıymet verildiğinden tahlil için birden fazla hünerin kullanılması gerektiğini anlatan Eşici, öğrencinin kendine uygun imtihan stratejisi geliştirmesi ve karşılaştığı soru tiplerine nazaran esnek düşünerek stratejisini yeni duruma nazaran uyarlayabilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Doç. Dr. Hasan Eşici, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çünkü sözel ve sayısal testlerde, öğrencilerin vakti tesirli kullanabilmesini zorlaştıran uzun sorular yer alabilmekte ve birtakım öğrenciler, ne kadar çok çalışmış olsalar bile birinci kez karşılaştıkları bu soru tipleri karşısında panik yapabilmektedir”

“İYİ OLDUĞUNUZ DERSLERİN TESTLERİNDEN VE SORULARIN TAHLİLİNDEN BAŞLAYIN”

Eşici, LGS kapsamındaki merkezi imtihan anında öğrencilerin panik, şaşkınlık, odaklanamama üzere sorunlar ile karşılaşmaması için kesinlikle imtihan sürecinde vakit idaresinin teknik bir süreç olduğunu bilmeleri gerektiğini vurguladı.

Öğrencilere, sorulara kaç dakika ayıracağını evvelden güzel halde planlanmasını öneren Eşici, imtihanın sözel testinde 75 dakikada 50 sorunun, sayısal testte ise 80 dakikada 40 sorunun çözülmesi gerektiğini belirterek, “Bu demek oluyor ki ortalama olarak sözel testte bir soruya adayın 1,5, sayısal testte ise bir soruya 2 dakika ayrılması önerilebilir” dedi.

İmtihan anında her soru için hesaplanan ortalama mühletin ayrılmasının, vaktin tesirli formda kullanılmasını sağlayacağına işaret eden Eşici, şunları kaydetti:

“Ortalama müddet aşıldığında artık başka soruya geçilmelidir. Şayet testlerde başka bütün sorular yapıldıktan sonra vaktiniz kalıyorsa daha evvel baktığınız fakat vakit kaybetmemek ismine tahlilini sona bıraktığınız sorulara tekrar dönebilirsiniz. Böylece daha evvel okuduğunuz soruya tekrar odaklanarak göremediğiniz detayları görmeye, üretemediğiniz tahlilleri üretmeye başlayabilirsiniz. İmtihan anında, vakit idaresi için evvelce planladığınız stratejiye odunsuz uyun. Âlâ olduğunuz derslerin testlerinden ve soruların tahlilinden başlayın. Böylelikle hem vakit kazanın hem de moral. Sakın bir soruda takılıp 10-15 dakika harcamayın. Bu tıp sorularla inatlaşmayın. Zira bu müddette tahminen de sonraki 8-10 soruyu çarçabuk çözebileceksiniz. Kendinize itimadınız gelecek, vakti tesirli kullanabildiğiniz için testin sonunda vakit kalacak ve bu rahatlıkla o birinci başta karmaşık gelen soruları çarçabuk çözebileceksiniz.

Kolay görünen ve bu nedenle bütün detaylarına dikkat etmediğiniz soruların tahlilinde vakit kazanmak ismine çok çabuk edip yanlış şıkkın yanlışsız olduğunu zannedebilirsiniz. Bu nedenle kolay da olsa soruyu dikkatlice okuyup, karşılıktan emin olduktan sonra kararı verip işaretleme yapınız. Vakit kaybına sebep olacak, odaklanmayı güçleştirebilecek ve paniklemeye sebep olabilecek durumlar için bilişsel ve duygusal açıdan esneklik kazanmak ismine hazırlıklarınızı evvelce yapın. Bunun bir sıralama imtihanı olduğunu unutmayın. Kendinize yanılgı yapma hissesi bırakın.”

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Eşici, imtihan sabahı çok yemek yenmemesi yahut sıvı tüketilmemesi teklifinde de bulunarak, imtihan sırasında her sorunun tahlilinin akabinde optik forma işaretleme yapılması gerektiğini kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.