Lenslerinizi Çıkarmadan Uykuya Mı Daldınız? Dikkat Bu Gözlerinizin Başına Gelebilir

Yatmadan evvel lenslerinizi çıkarmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak evet, orta sıra insanın üzerine çöken hoş bir şekerlemeler de var. Ve bazen bir yorucu bir gününden sonra o kadar yorgun olursun ki gözlerini değil yalnızca yatağı düşünürsün. Fakat lenslerinizi takarak uyuduğunuzda aldığınız riskler nelerdir? Günlük kontakt lenslerinizi takarak uyuduğunuzda bunlar olabilir.DAHA AZ HAVA

Korneanın oksijene muhtaçlığı var. Lens takarsanız, korneanız esasen daha az oksijen alır. Kontakt lensleriniz takılıyken mi uyuyorsunuz? O vakit korneanız daha da az hava alıyor. Amerikan Optometri Akademisi tarafından yapılan araştırmalar, oksijen içeriğinin o kadar düşebileceğini ve korneanızın şişebileceğini gösteriyor. Şişlik çok büyük değil, fakat göz yüzeyindeki hücreler ortasında küçük boşluklara neden oluyor ve bakterilerin buraya yerleşmesi olası. Bu ekseriyetle bir göz enfeksiyonu ile sonuçlanır.

GÖZ ENFEKSİYONU

Lensleriniz takılıyken uyursanız, göz enfeksiyonu kapma bahtınız artar. Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri, uyurken lenslerinizi çıkarmazsanız, talihinizi altı ila sekiz kat artırmanızı önerir. Bakteriler lenslerinize kolaylıkla yerleşebilir. Uyumaya gittiğinizde ve gözlerinizi kapattığınızda, temelde tüm gece boyunca bakterileri gözlerinize karşı korursunuz.GÖZ TAHRİŞİNDEN HASARA

Enfeksiyon kapmayacak kadar şanslı olsanız bile, lensler takılıyken uyuduğunuzda gözleriniz çoklukla hayli tahriş olur. Uyurken gözleriniz kurur ve kuru gözlerinizden lens çıkarmak tahrişe ve hatta bazen hasara neden olur.

Tamam, sekiz saat boyunca lenslerle uyumak güzel bir fikir değil lakin kestirmek hakikaten bu kadar acıtabilir mi? Evet, bu da âlâ bir fikir değil. Uykuya daldığınız an korneanız biraz şişmeye başlar. Lakin, ne kadar uzun mühlet uyursanız, o kadar çok risk alırsınız. Fakat bu 15 dakikalık şekerleme sırasında bile, gözün yüzey hücreleri ortasında bakteri toplanabilir.

ŞAYET LENSLERİNİZLE UYKUYA DALARSANIZ SONRASINDA NE YAPMALISINIZ?

Küçük parmağınızı çarpmak kasıtlı olmadığı üzere, tıpkı şey lensleriniz takılıyken uykuya dalmak için de olabilir. Lenslerinizle uyuyakaldınız ve aşağıdaki semptomları mı yaşıyor musunuz? Şayet öyleyse, bir göz uzmanına kesinlikle başvurun.

  • Gözlerde ağrı yahut rahatsızlık
  • Işığa karşı ekstra hassaslık
  • Kırmızı gözler
  • Gözlerde batma hissi
  • Daha fazla gözyaşı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.