Krizi Burhan Kuzu çözdü

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor. Seçimler yaklaştıkça Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olan Tayyip Erdoğan’ın karşısında muhalefetin hangi ismi aday olarak çıkaracağı tartışma konusu haline geldi.

Altılı Masa’nın aday konusunda anlaşamadığı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yaptığı açıklamayla ortaya çıktı. İYİ Parti lideri Akşener’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu veya ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın aday olması gerektiğini ifade etti. Bu açıklamanın ardından gözler İmamoğlu ve Yavaş’a çevrilmişti. Her iki isim de CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun iradesi dışına çıkmayacağını açıklaması Altılı masanın bir aday krizine girmesine neden oldu.

SORUNU BURHAN KUZU ÇÖZDÜ

İYİ Parti lideri Akşener ile İBB Başkanı İmamoğlu ve ABB Başkanı Yavaş’ın bugün bir araya gelmesinin ardından adaylık krizinin çözümü için bir öneri ortaya atıldı. Akşener’in CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığını Yavaş ve İmamoğlu’nun ‘Cumhurbaşkanı Yardımcıları’ olarak görevlendirilmesiyle kabul edebileceği basına yansıdı.

Hali hazırda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre hükümete Cumhurbaşkanı liderlik ediyor. Kabine üyeleri meclise karşı değil cumhurbaşkanına karşı sorumlu. Cumhurbaşkanı yardımcısı ise Cumhurbaşkanının hastalık ve yurt dışına çıkma gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması hallerinde, Cumhurbaşkanı yardımcısı Cumhurbaşkanına vekâlet eder ve Cumhurbaşkanına ait yetkileri kullanır. Alınan bilgilere göre, Akşener’in İmamoğlu ve Yavaş için önerdiği cumhurbaşkanı yardımcılığı ise ‘icracı’ olarak nitelendiriliyor. Yani mevcut durumda cumhurbaşkanı yardımcısına anayasada tanımlanan yetkilerin genişletilmesi mümkün.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda yaşadığı krizin cumhurbaşkanı yardımcıları üzerinden aşılması akıllara bu sistemin hararetli savunucusu Burhan Kuzu’yu getirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin teorisini yapan, 2017’de yapılan anayasa referandumunda yer alan değişikliği hazırlayan hukukçu Prof. Dr. Burhan Kuzu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 22, 23, 24 ve 26. dönemlerde AKP İstanbul milletvekili olarak yer almıştı. Kuzu, 23, 24. dönemlerde mecliste Anayasa Komisyonu başkanlığını yürütmüştü. Türkiye’de parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçiş döneminde önemli rolü olan Kuzu’nun, cumhurbaşkanı yardımcılığı makamını hayata geçirerek bugün Altılı masanın aday krizini aşmasını dolaylı olarak sağlamış olduğu değerlendirildi. Kuzu’nun bu sistemi değiştirerek parlamenter sisteme dönmeyi vaat eden Altılı masanın aday krizini ‘çözmesi’ ironik bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir