Kolesterol, anksiyete, tansiyon ilacı kullananlar o meyveye dikkat! Birlikte alınırsa öldürebilir…

Doktorunuza danıştınız, reçetenizi doldurdunuz ve ilacı inançlı bir halde almakla ilgili talimatları dikkatlice okudunuz. Artık tek yapman gereken o hapı her gün yutmayı hatırlamak lakin ilaçları alırken yaptığın günlük beslenme alışkanlıkları hayatınızı riske sokabilir.

Yaşınızdan ve beden ağırlığınızdan kahvaltıda yediklerinize kadar bedeninizin makul bir ilaca reaksiyon verme biçimini birçok şey etkileyebilir. Bedeninizin ilaçları nasıl emdiğine, metabolizmaya kattığına ve taşıdığına tesir edecek kimi şaşırtan faktörleri öğrenmek için okumaya devam edin.

1 – GREYFURT MEYVESİNE AMAN DİKKAT EDİN

Bu hem acı hem de tatlı meyve ve suyu, sizin için düzgün olan C vitamini ve lifle doludur, fakat kimi yaygın reçeteli ilaçlarla potansiyel olarak tehlikeli etkileşimleri olabilir.

Birçok ilaç, ince bağırsakta CYP3A4 ismi verilen bir enzim tarafından parçalanır ve emilir. Greyfurt, bu hayati enzimin işleyişini engelleyen furanocoumarins ismi verilen bileşikler içerir. Sonuç olarak, ilacın daha fazlası kan dolaşımınıza girer ve bedeninizde kalır, bu da sisteminizde ilacın toksik düzeylerine yol açabilir. Greyfurt ile bu formda etkileşime giren yaygın ilaçlar ortasında kolesterol düşürücü statinler, kimi anti-anksiyete ilaçları ve tansiyon ilaçları bulunur.

Diğer birtakım ilaçlar için greyfurt, ilaç taşıyıcıları olarak bilinen özel zar proteinlerinin çalışmasını bloke ederek zıt tesire sahip olabilir. Bağırsak, karaciğer, böbrek ve merkezi hudut sistemi üzere çeşitli dokularda bulunan bu taşıyıcı proteinler, ilaçların emilim için hücrelere verilmesine yardımcı olur. Alerjilerle savaşmak için kullanılan bir antihistaminik üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, greyfurt suyunda naringin ismi verilen faal bir bileşenin, ilacı ince bağırsaktan kan dolanımına nakletmek için gereken kıymetli bir ilaç taşıyıcısını bloke ettiğini buldular. Bedende emilen ilaç ölçüsü azaltılarak ilacın aktifliği azalır.

2 – YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER BAZEN ZİYANLI DA OLABİLİR

Lahana, ıspanak ve yapraklı yeşillikler, bedeninizin doğal kan pıhtılaşma sürecinde kıymetli bir rol oynayan K vitamini bakımından yüksektir.

Ancak yaygın bir kan sulandırıcı kullanan birçok kalp hastasının K vitamini alımını izlemesi gerekir, zira ikisi birbirine karşı çalışır. Yaygın kan sulandırıcılar çoklukla karaciğerinizin kan pıhtılaşma proteinleri yapmak için K vitamini kullanma yeteneğini azaltarak çalışır – böylelikle kan pıhtılarını önler yahut bir pıhtının büyümesini maniler. Bununla birlikte, diyetinizdeki K vitaminindeki ani bir artış, ilacın aktifliğini azaltabilir ve kan pıhtısı oluşumu riskinizi artırabilir.

3 – İLAÇLARI NE VAKİT ALDIĞINIZ ÇOK ÖNEMLİ

Hap şişeniz günde bir sefer alın diyebilirken, birçok ilaç için bedeninizin doğal ritimlerine ve döngülerine nazaran onu almak için günün ülkü bir vakti vardır.

Kronoterapi ismi verilen gelişmekte olan bir alanda uzmanlar, ilaçları gerçek vakitte almanın yararlarını en üst seviyeye çıkarabileceğini ve yan tesir riskini azaltabileceğini söylüyor. Örneğin, romatoid artritli hastalar çoklukla sabahları en fazla eklem ağrısı ve sertliğini yaşarlar. Bu otoimmün hastalıkta bedenin bağışıklık sistemi, bilhassa de T hücreleri, eklem dokularına saldırır ve iltihaplanmaya neden olur. Son araştırmalar, bu hücrelerin sabah tepe yapan kendi biyolojik saatlerine sahip olduğunu buldu. Bu nedenle geceleri anti-inflamatuar ilaçlar almak sabahları sertliği azaltmaya yardımcı olabilir.

4 – İLAÇLARI AÇ MİDEYLE Mİ YOKSA TOK OLARAK MI ALMAK GEREKİR?

Bazı ilaçların aç karnına yahut en son yemekten en az iki saat sonra alınması gerekir. Bu ilaçların birçoğunun uygun halde metabolize olması için midenizdeki aside muhtaçlığı olabilir ve yiyecek varsa kan dolanımında gereğince emilmez. Öbür ilaçlar yiyeceklerdeki muhakkak besinlerle etkileşime girebilir, bu nedenle onları yiyeceksiz almanız daha âlâ olur.

Öte yandan, kimi ilaçlar midenizi bozabilir ve bunları yemekle birlikte almak bu etkiyi azaltabilir. İbuprofen üzere steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar en düzgün formda yiyeceklerle birlikte alınır, zira bu ilaçlar bedenin mide zarını kendi asidinden koruyan bağırsaktaki bir küme yağ asidi olan prostaglandin üretimini mahzurlar. Anti-inflamatuarlar nizamlı olarak yemeksiz alındığında mide tahrişine neden olabilir.


Kanserle çaba eden ünlü oyuncu toplumsal medyadan duyurdu! Art Sokaklar’ın Volkan Komiser’den yeni haber


Bu fotoğraftaki küçük farkı görebiliyorsanız, IQ’nuz 130’un üzerinde…


Kulak haliniz kişilik özelliklerinizi ortaya çıkarıyor! İşte kulak biçiminize nazaran karakter özelliklerini söyleyen kişilik testi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.