Kök hücre tedavilerinde ‘kordon kanı’ umudu

Dünyada her yıl 14 milyon, ülkemizde ise 163 bin bireye kanser tanısı koyuluyor. Yüzde 90’ı çevresel, yüzde 10’u da genetik faktörler nedeniyle beliren kanser, bir organ yahut dokudaki hücrelerin sistemsiz çoğalması sonucu oluşan hastalıklara deniyor.

Erken teşhis hayat kurtarırken, bilhassa lösemi, lenfoma ve talasemi üzere kanser tiplerinin güzelleştirilmesinde kök hücre uygulamaları tedavide umut vadediyor. Kök hücre açısından güçlü bir kaynak olan kordon kanı bu tedaviler için değerli hale geliyor.

UYGUN SAKLAMA ŞARTLARI DEĞERLİ

Doğum anı ise kordon kanının alınıp saklanması için tek talihimiz; klinik araştırmalarda yahut Sıhhat Bakanlığı’nın onayı ile erken erişim programı başlığı altında tedavi denemelerinde kullanılıyor. Bunun için uygun saklama şartlarının var edilmesi gerekiyor.

Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Prof. Dr. Utku Ateş, “Özellikle kan ve lenf kanserlerinin tedavisinde büyük muvaffakiyet sağlayan kan yapan kök hücreler, başta kemik iliği olmak üzere dolaşan kandan ve kordon kanından elde edilmektedir” diyor. Ateş, değerli kök hücre kaynaklarından biri olan kordon kanının toplama ve saklama şartlarını sıralarken, hücre ve doku bağışının kıymetine değiniyor.

‘KALİTE VE GÜVENLİK ÖNEMLİ’

Organ, hücre ve doku bağışlayabilmek, insanın insanlığa verebileceği en değerli biyolojik armağandır. Bu dokulara ve hücrelere gereksinim olması halinde ise uygun şartlarda işlenen ve depolananlar kullanılabiliyor. Bu nedenle Türkiye’de, şimdiki kalite ve güvenlik kurallarına uyumlu inançlı sürece ve saklama hizmeti verebilen hücre doku bankasının olması büyük değer arz ediyor.

‘ANNE İLE BEBEĞE ZİYANI YOK’

Doğum tabibi, bebek doğmasının akabinde plasenta ve göbek kordonun içinde kalan kanı, steril özel bir torbaya topluyor. Kan toplama sürecinden sonra yaklaşık 12-14 santimetre boyutundaki kordon dokusu da (göbek bağı) steril özel transfer kitine yerleştiriliyor. Bu süreçler toplam 2-5 dakika sürüyor. Sürecin gerçekleştirilmesi ise ağrı ve sancıya neden olmazken, anne yahut bebeğe hiçbir ziyanı bulunmuyor.

KORDON DOKUSUDAN ELDE EDİLEN MEZENKİMAL KÖK HÜCRELER

Kordon kanından elde edilen hematopoietik (kan hücrelerini yapan) kök hücreler lenfoma, talasemi (Akdeniz anemisi), lösemi üzere kimi kan hastalıklarının tedavisinde kullanılırken; kordon dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücreler ise ortopedi, romatoloji, oftalmoloji ve immünoloji üzere tıpta çabucak hemen her branş tedavi gayeli klinik çalışmalarda bir alternatif olabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.