Klima yerine kapı açılan toplu taşıma araçları, faciaya davet çıkarıyor

Adana’da, yakıttan tasarruf etmek için sıcak havaya karşın klima yerine kapıyı açarak seyahat yapan özel halk otobüsü ve minibüs sürücüleri, kazalara davetiye çıkarıyor.

Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Temmuz’da Meryem Özkıraç’ın kapısı açık minibüsten düşüp, hayatını kaybetmesi, ders olmadı. Adana’da hava sıcaklığı, 40 dereceye kadar ulaşırken, toplu taşımada kimi sürücüler, seyir halindeyken klima yerine kapıyı açıyor.

Yolcular, sürücülerin klima açmamak için ‘Klima bozuk’, ‘Bakımları yapılmadı’, ‘Parça eksik’ üzere mazeretler ürettiklerini kaydetti.  Öte yandan halkın cep telefonu kamerasına yansıyan manzaralarda de toplu taşıma araçlarında oturacak yer olmamasına karşın sürücünün kapısı açık olarak yüksek süratle ilerlediği görüldü.

‘ÇOK TEHLİKELİ’

Sarıçam ilçesinde oturan ve toplu taşıma aracıyla yaklaşık 10 kilometre seyahat ettiğini söyleyen Mediha Köçer, özel halk otobüslerinin kent merkezine yaklaştığında klimalarını açtığını akabinde kapatılıp kapıların açıldığını belirterek, “Ben genelde itiraz ediyorum. ‘Klimamız arızalı. Kesimi yok. Yaptıracağız’ diyorlar lakin çalıştırmıyorlar. Hem ön hem de art kapı açık biçimde devam ediyorlar. Çok tehlikeli” dedi.

‘ARA SOKAĞA GİRDİĞİ ANDA KLİMAYI KAPATIYOR’

Toplu taşıma aracı kullanan Mehmet Yirek ise “Adana üzere sıcak bir kentte klimaların açılmaması önemli bir düşünce. Zabıtalar tedbir almaya çalışsa da sürücüler istediği üzere davranmaya devam ediyor. Bilhassa otobüsler orta sokaklara girdiği anda klimayı kapatıp kapıları açıyorlar. Tehlikeli bir durum” diye konuştu.

PLAKASI TESPİT EDİLENE CEZA 

Adana Minibüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Lideri Nihat Sözütek ise Gerek toplumsal medyaya gerekse odamıza ulaşan manzaralar mevcuttur. Bu manzaralarda plakası tespit edilen durak ve sürücülere gerekli para ve idari cezalar verilmektedir. Vatandaşlarımız kapısı açık seyahat eden özel toplu taşıma araçlarının plakasını ve imajlarını odamızla paylaşabilir dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.