‘Kaçış’ görüntüsünden sonra anlattı: TÜRGEV ve Ensar ABD’ye bildirdi…

‘TURKEN USA’ kitabının muharriri gazeteci Yılmaz Polat, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının akabinde TUKRKEN Vakfı hakkında konuştu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘kaçış planı’ diye duyurduğu görüntüyü toplumsal medyadan paylaşarak, “Belgeler elimizde, para akışlarının hepsi elimizde. Bir vakıf kuruyorlar ABD’de. TÜRGEV ve Ensar ABD’ye 1 milyar TL transfer etti” savını gündeme getirmişti.

Kılıçdaroğlu’nun tezlerinin akabinde gözler, ABD’deki TİPKEN Foundation’a çevrildi. ‘TURKEN USA’ kitabının muharriri TELE1 Washington Temsilcisi Yılmaz Polat vakıfla ilgili merak edilenleri TELE1’de Tuba Emlek’in sunduğu ‘Mercek’ programında anlattı.

‘ÇOK ASTRONOMİK…’

TURKEN’in yıllık gelirinin ‘çok astronomik’ olduğunu söyleyen Polat, “Mesela 2014 yahut 2015’te 20 milyon dolar bağışlanmış lakin bağışçıları hiçbir vakit açıklanmıyor” sözünü kullandı. AK Parti’nin kısa müddet evvel birinci kere ABD’de ofis açtığınının altını çizen Polat, daha sonra yeniden kısa bir müddet evvel TURKEN’in, ABD Adalet Bakanlığı’na Ensar ve TÜRGEV’le ilgili birinci kere bir bildirimde bulunulduğunu söyledi.

‘TURKEN VAKFI, ENSAR VE TÜRGEV ÇATISI ALTINDA KURULDU’

Polat, “TURKEN Vakfı, ENSAR ve TÜRGEV çatısı altında 2014’te Delaware eyaletinde kuruldu. Bu eyalet vergilerin daha hafif olduğu bir yer. Bu vakıf eğitim vakfı olarak kuruldu ve bu türlü de vergi dairesine bildirimde bulunuldu. 2014’ten beri sık sık takip ediyorum. Yıllık gelirleri çok astronomik sayılar fakat bağışçıları hiçbir vakit açıklanmıyor. Mesela 2014 yahut 2015’te 20 milyon dolar bağışlanmış.

’21 KATLI BİNA, MUHAMMED ALİ’NİN ÇİFTLİĞİ…’

Bu vakıf 2018 yılında dünyanın en kıymetli gayrimenkul kentlerinden birisi olan Manhattan’ın göbeğinde çok değerli bir arsa satın alarak üzerinde 21 katlı bir bina çıkmaya başladılar. Bu bina alışılmış ki bir gökdelen nereden bakarsanız fakat yurt ismi altında yapılıyor. Otele bir anda dönüştürülebilecek bir pozisyonda. Şu an inşaatı devam ediyor. Zati sık sık yayınlıyoruz bu binadan fotoğrafları TELE1’de. Bu ortada bu söylediklerim TİPKEN ismi altında yapılıyor.

Bu ortada biliyorsunuz ünlü boksör Muhammed Ali’nin çiftliğini satın aldılar. 2.5 milyon dolara. O çiftlik duruyor lakin ne yapılıyor orada bilmiyoruz. Şu anda çiftlik TURKEN’e ilişkin.

‘ENSAR VE TÜRGEV 8 YIL SONRA BİLDİRİMDE BULUNDU’

TİPKEN daha sonra New York ve Pensilvanya’da da bir ofis açtı. Neden açtılar bilmiyoruz. Resmi bir açıklama da yok. Yeniden çok enteresan; 20 yıllık AKP, 15 Mayıs’ta 3-5 gün evvel AKP Washington’da resmi ofis açtı. Bu çok doğal bir şey olağan ki bir siyasi partinin ofis açması… Fakat 20 yıl sonra olması beni şaşırttı. Ofis açmaya niçin gereksinim duydu bunu bilemiyoruz. Bu ofisin başında da Erdoğan’ın kuzeni olan Halil Memnun var. Halil Memnun, daha evvel TURKEN’in yöneticilerinden biriydi, artık ayrıldı. AKP ofisinin açılmasından üç gün sonra çok ilgimi çekti Ensar ve TÜRGEV vakıfları başka ayrı Amerikan Adalet Bakanlığı’na bildirimde bulunmuş. Bugüne kadar neden bildirimde bulunmadılar? Bunun birden çok nedeni var. Bir tanesi Amerikan Adalet Bakanlığı bunu talep etmiş olabilir. Bunu açıklamak şu anda TURKEN’in başkanlığı yapan Behram Turam’a düşer. O açıklarsa hepimiz öğrenmiş oluruz. Harcamaları ‘construction’ diye geçiyorlar. Yani inşaat işleri… Bu da münasebetiyle dikkatimi çekiyor. Lakin tekrar de belirteyim en dikkat alımlı olan 8 yıl sonra ABD Adalet Bakanlığı’na Ensar ve TÜRGEV ismine bildirimde bulunulması…

‘AÇIKLAMA, HABER YAPARIZ’

Bence daha da şeffaf olup açıklama yaparlarsa bizde bunları ulaştırırız, haber yaparız. Zannediyorum Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından sonra onlar da açıklama yapacaklardır. Türkiye’yi töhmet altında bırakan davranışlardan kaçınılması gerekiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.