İstanbul’da taksilerde araç yaş hududu yükseltildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME toplantısı dün gerçekleştirildi. En değerli gündem unsuru olan 5 bin yeni Taksi teklifi oy çokluğuyla 14’üncü kere reddedildi.

Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine nazaran, İstanbulluları yakından ilgilendiren öteki gelişme ise taksilerin yaş hudutlarıyla ilgili oldu. UKOME’de onaylanan karara nazaran taksi olarak kullanılan araçların yaş sonlarında güncelleme yapıldı. 0-1 yaş aralığında özel C segmenti arabaların ticari taksiye girmesine yönelik yaş hududu 0-3’e, mevcutta taksi olarak hizmet veren araçların da yaş sonu 0-6’dan 0-8’e yükseltildi. Böylelikle çip sorunu ve yüksek fiyatlar nedeniyle hem yeni araç bulamayan hem de maliyetine katlanmak istemeyen taksici esnafı yaşı dolan araçlarını 2 yıl daha kullanabilecek.

YAŞ SONU İBB RUHSATINDA NASIL İŞLEYECEK?

Şu anda ticari taksi olarak hizmet veren ve 2016 model olan bir arabanın trafiğe çıkış tarihi İBB ruhsat verme tarihi sayılıyor. Yani 18/05/2016 tarihinde trafiğe çıkan bir araba ticari taksi olarak bugün son hizmetini vermişti. Yaşı her ne kadar 6 olsa da trafiğe çıkış tarihi baz alındığı için yıl sonuna kadar değil trafiğe çıkış tarihine kadar İBB ruhsatı verilebiliyordu. Bugün itibariyle örnek olarak 18/05/2016 tarihinde trafiğe çıkmış bir ticari taksi 18/05/2024 tarihine kadar ticari taksi olarak hizmet vermeye devam edecek. Bu durumdan ötürü birçok ticari taksi esnafı mağdur oluyor. 4 Ocak 2016 trafiğe çıkışlı olan ticari taksiler 5 yıl 4 günlük oldukları için ruhsat alamıyor ve aslında evvelden uygulanan 6 yaş kuralında trafiğe çıkış tarihi sorunu nedeniyle 5 yıl kullanılabiliyordu. Yeni yaş sonu olan 0-8 yaşta da bu sistem değişmedi ve İBB tarafından verilen çalışma ruhsatları aracın trafiğe çıkış tarihine nazaran düzenlenecek. Öteki bir deyişle 8 yaş kuralına nazaran taksi şayet 18/05/2016 tarihinde trafiğe çıktıysa 18/05/2024 tarihine kadar ticari taksi olarak çalışabilecek ve İBB’den çalışma ruhsatı alabilecek.

YAŞ HUDUDU YÜKSELDİ, UYGUNLUK KURALI GETİRİLDİ

Yaş hududu belirlenirken yeni koşullar da aranacak.Ticari takside çalışmak için İBB’den uygunluk evrakı alınacak. Böylelikle araçlar bakımlı ve pak olarak hizmet vermeye devam edecek. Uygunluk evrakı kapsamında aracın içinin paklığı, iç aksamının tam olması, sigara yanığı vb. üzere makus durumların bulunmaması, dış boyasının ve fiziki görünümünün kusursuz olması üzere koşullar aranacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.