Isparta Yazılı Kanyon’da mahsur kalan 4 bireyden 1’i öldü, 3 kişi kurtarıldı

Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki Yazılı Kanyon’da mahsur kalan 4 şahıstan birinin hayatını kaybettiği sarp topraktan 3 kişi kurtarıldı.

Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki Yazılı Kanyon’da mahsur kalan 4 şahıstan biri hayatını kaybetti, 3 kişi kurtarıldı. Çandır bölgesi Yazılı Kanyon Yeşildere mevkisinde 4 kişinin mahsur kaldığı ihbarı üzerine bölgeye Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve AFAD takımları sevk edildi.

Bölgede inceleme yapan gruplar, 1 kişinin suda boğularak hayatını kaybettiğini belirledi.
Mahsur kalan 3 kişinin kurtarılması için çalışmalara başladı. AFAD’ın resmi toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Yapılan aramalar kapsamında saat 18.00 sıralarında, kayıp şahıslardan M.K. isimli vatandaşımızın dereden geçmeye çalışırken suda boğularak hayatını kaybetmiş vaziyette, öbür 3 vatandaşımızın ise sağ ve sıhhat durumları yeterli vaziyette Yeşildere Köyü Çürük mevkisinde bulundukları tespit edilmiştir. Vatandaşlarımızın mahsur kaldıkları sarp ve kayalık alandan çıkarılması için kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir” denildi.

Isparta’nın Sütçüler ilçesindeki Yazılı Kanyon’da mahsur kalan 4 bireyden birinin hayatını kaybettiği sarp topraktan 3 kişi kurtarıldı. Kanyondan kurtarılan 3 kişi sıhhat denetimi için Sütçüler Devlet Hastanesine götürüldü. (A:A)

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Vali Aydın Baruş, gazetecilere, 14 Ağustos Pazar günü 4 kişinin Isparta merkezden Sütçüler ilçesi Yeşildere köyü Hidroelektrik Santrali civarından yürüyüş gayeli Yazılı Kanyon’a geldiğini söyledi.

Dört kişinin dağcılık sporuyla uğraştığını, bu alanda profesyonel olduklarını belirten Baruş, “Bu vatandaşlar kanyona girdikten bir müddet sonra akarsudan karşıya geçerken takımdan biri suya düşerek boğuluyor.” dedi.

Baruş, o sırada tırmanışta kullandıkları iplerin de suya düştüğünü vurgulayarak 3 kişinin bulundukları yerde mahsur kaldığını anlattı.

Bulundukları yerde bağlantı imkanı olmadığından 3 kişinin pazar gününden beri orada beklediklerini bildiren Baruş, “112 Acil Servis gruplarımıza mevzu, dün sabah dokuz civarında bu şahısların tanıdıkları vasıtasıyla haber alınamayınca ihbar olarak geliyor. Sabah saat 09.00’dan itibaren Vilayet Jandarma ve AFAD arama kurtarma gruplarımız harekete geçiyor. Araçlarını bıraktıkları HES’ten itibaren arama faaliyetleri başlıyor. Buralar çok sarp, kayalık ve engebeli arazi, arama faaliyeti zorluklar içinde yürütülüyor. Daha sonra iz takip köpek timleri ve dronlardan da faydalanarak arama faaliyetleri ağırlaştırılıyor. Dün akşam saat 18.00 civarında imajlı olarak mahsur kalan vatandaşlarımızın yeri tespit ediliyor.” diye konuştu.

3 KİŞİ KURTARILDI

Baruş, tespit edilen yerin çok sarp ve girilmesi güç bir alan olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Dün akşam 19.00’dan itibaren gruplar makaralı, halatlı sistemleri kurmaya başlıyorlar. JAK timimiz, AFAD gruplarımızla dört istasyonlu bir kurtarma planlanıyor ve bu dört basamaklı plana nazaran çalışma başlıyor. Kurtarma yapılan yer yaklaşık 200 metrelik bir yükselti, çok dik bir yükselti. Çalışmalar saat 24.00 sıralarında neticelendi. 7 JAK ve 8 AFAD görevlimiz, canla başla çalıştı. 3 vatandaşımız sağlıklı biçimde kurtarıldı. Gördüğümüz kadarıyla sıhhat durumları düzgün lakin yeniden de UMKE gruplarımız kurtarılan vatandaşlarımızın sıhhat denetimlerini yaparak dördüncü kademe bölgesinden bulunduğumuz yere yaklaşık bir saat yürüyerek intikal ettiler. Bu arazinin ne kadar şiddetli olduğunu gösteriyor. Çok şükür Mehmet Sezgin, Hüseyin Sofulu ve Mehmet Kitapçı şu anda yeterli durumdalar. Suda boğulma olayında kaybettiğimiz Veysel Servak kardeşimizin naaşı maalesef aşağıda kaldı. Gece olması itibariyle sağlıklı bir kurtarma faaliyeti yürütülemeyeceğinden arkadaşlarımız sabah erken vakitlerde müdahale edecek, tekrar kanyona inip naaşını da ailesine teslim edecekler. Olayın başından beri arama kurtarma faaliyetlerine katılan tüm gruplarımıza ve bize rehberlik eden köydeki vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Kurtarılan vatandaşlara ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Baruş, hayatını kaybeden Servak’a da Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Kanyondan kurtarılan 3 kişi sıhhat denetimi için Sütçüler Devlet Hastanesine götürüldü. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.