İnegöl sanayi bölgesindeki yangın kontrol altına alındı! 10 fabrika yandı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bir fabrikada çıkan ve bitişiğindeki tesislere yayılan yangın kontrol altına alındı.

İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nde bir tesiste dün akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve rüzgarın da etkisiyle yayılan yangına havadan ve karadan çok sayıda ekiple müdahale edildi.

Yangında soğutma çalışmaları sürüyor

Havanın kararmasıyla karadan süren çalışmayla yangın kontrol altına alındı. Yaklaşık 110 dönümlük alanda 10 civarındaki fabrikada etkili olan yangında soğutma çalışmaları sürüyor.

Aktaş: Çok şükür can kaybımız yok

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AA muhabirine, yangının kontrol altına alındığını, iş makineleriyle de tesislerin içine girerek soğutma çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Organize Sanayi Bölgemizde meydana gelen yangın kontrol altına alındı. Çok şükür can kaybımız yok. Hepimize geçmiş olsun.” ifadesini kullandı.

Yangın 10 farikayı etkiledi

Organize Sanayi Bölgesi’nde tek bir çatı altında kurulu 10 civarında fabrikada etkili olan yangına, 2 yangın söndürme uçağı ve 4 helikopterin yanı sıra çok sayıda kara ekibiyle müdahale edilmiş, zaman zaman patlamalar meydana gelen tesislerdeki alevlere müdahale sırasında 4 kişi dumandan etkilenmişti.

Civardaki fabrikalar da tedbiren tahliye edilmişti

Ekipler, karadan ve havadan müdahaleyle, tek çatı altındaki toplam 10 fabrikada etkili olan yangını kontrol altına almak için büyük mücadele sergiledi.

Fabrikalardan yükselen dumanın, ilçenin birçok noktasından görüldüğü bölgede, ekiplerin müdahalesi sırasında zaman zaman patlamalar yaşandı. Bu arada, civardaki fabrikalar da tedbiren tahliye edildi.

İşte yangında yaşanan gelişmeler:

Köpüklü söndürme sistemi de istendi

Olay yerine gelerek yetkililerden bilgi alan Bursa Valisi Yakup Canbolat, gazetecilere, yangının saat 15.30 sularında başladığını söyledi.

Yangının devam ettiğini belirten Canbolat, şu bilgileri verdi:

“Maalesef ki 110 dönüm üzerine kurulu, değişik fabrikalardan oluşan bir bölge burası ve yangın hızla büyüyor. İlk 6 dakika içerisinde itfaiye gerekli müdahaleye başlıyor. Bölgeye, Büyükşehir Belediyemizin imkanları dahilinde, Ormanın imkanları ve diğer orman teşkilatımızın imkanlarını seferber ettik. Şu an bölgede 50’ye yakın Büyükşehir Belediyesine ait araçlarla müdahale ediyoruz. Ayrıca Ormanın arazözleri var ve ikisi Orman Genel Müdürlüğüne ait, biri de Jandarma Genel Komutanlığına ait 3 helikopterle bölgeye müdahale ediyoruz.

Vali Canbolat: İki kişi dumandan etkilendi

Bizi sevindiren durum, içeride çalışan insanların tamamının tahliye edilmiş olması ve içeride bir can kaybının olmaması. Sadece ilk müdahalede dumandan etkilenen iki arkadaşımız var. Onları da hastaneye sevk ettik, genel sağlık durumları da gayet iyi.”

Vali Canbolat, yangını kontrol altına almak için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Her türlü müdahalenin yapıldığını vurgulayan Canbolat, “Çevre illerden ayrıca ‘kule’ dedikleri köpüklü müdahale yapılabilecek ekipmanı da AFAD Başkanlığı üzerinden Büyükşehir Belediyelerinden istedik. Onlar da yola çıkıyor.” dedi.

“İçeride solvent, tiner, boya malzemeleri var”

Olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise yanan alanın daha önceden büyük bir tekstil fabrikası olarak kullanıldığını, şimdi ise 9-10 mobilya ve mobilya yan sanayi gibi işletmelerin kullandığı bir alan olduğunu bildirdi.

Yaklaşık 110 dönümlük alanın 65-70 dönümlük kısmında yangın devam ettiğini anlatan Aktaş şunları söyledi:

“Yangın gerçekten büyük, çünkü içeride solvent, tiner, boya malzemeleri var. Takdir edersiniz ki onlar da ısıyla beraber de sıra sıra patlıyorlar. Şu an itibarıyla 105 araç, 200’den fazla personel müdahale ediyor. 200’e yakın orman bölge, gönüllü itfaiyeci, ilçe belediyelerimiz özellikle İnegöl Belediyemiz başta olmak üzere Tarım AŞ, Bursa Büyükşehir Belediyesinden, AFAD, polis ve jandarma TOMA’larıyla müdahale ediliyor. Tabii olayın ortaya çıktığı andan yaklaşık yarım saat sonra buraya 4 helikopter, 2 uçak toplamda altı hava aracı gönderildi.”

“Havadan müdahale sona erdi”

Aktaş, hava araçlarının saat 20.00 itibarıyla müdahaleden çekildiğini dile getirerek “Çünkü karanlıkta uçuş yapamıyor onlar biliyorsunuz ama her halükarda Bursa merkezde bekleyecekler ve yarın duruma göre müdahaleleri söz konusu olacak. Şimdi dronla da izledik bu 60-65 dönümlük alanda yanan kısımların etrafa sıçramaması için tamamen kontrol altına alındı. Dolayısıyla sonraki süreçte bunları tamamen sönümlendirmeye ve akabinde soğutmaya geçeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Tesislere girilmemesi uyarısı yapan Aktaş,”Çünkü ısıyla patlayacak içeride farklı emtia var, eşya var. Dolayısıyla da bu manada olay mahallinden mümkün olduğu kadar uzak kalınması, ana yollarının özellikle açık tutulması gerekiyor. Çünkü yoğun bir sirkülasyon var. Özellikle Kocaeli’nden ve Yalova’dan takviye aldık. Balıkesir ve İstanbul’dan beklediğimiz takviyeler var ama bundan sonraki süreçte sıçramadan inşallah olayı tamamen sönümlendirmiş olacağız. Ben hepimize büyük geçmiş olsun diyorum.” dedi.

“4 hafif yaralı arkadaşımız var”

Can kaybının olmamasının sevindirici bir durum olduğunu vurgulayan Alinur Aktaş şunları kaydetti:

“Ekiplerimiz çalışıyor. Takviye ekipleri evlerden çağırdık. Minibüslerle arkadaşlarımız, otobüslerle taşındılar buraya. Çünkü ekipler sabah 09.00’dan beri nöbetteler. Çünkü burada en az 2-3 gün daha işlemler devam edecek. Yaraları bir şekilde el birliğiyle sarmaya çalışıyoruz inşallah ama öncelikle büyük geçmiş olsun. Ben İçişleri Bakanımıza özellikle çok teşekkür ediyorum. Hem jandarmanın hem de ormanın araçları buraya sevk edildi. Onun şahsında tabii ki sayın Valimize, destek veren tüm yöneticilerimize teşekkür ediyorum.

Hepimize büyük geçmiş olsun. 4 hafif yaralı arkadaşımız var. Bir arkadaşımız hortumu kullanırken yara almış ve dumandan etkilenerek. İnşallah ben yarım saat-bir saat içerisinde yangını tamamen kontrol altına alacağımıza inanıyorum. Ama sizin de gördüğünüz gibi yangın hala devam ediyor. Tabii hangi fabrika ne kadar etkilendi bilemiyorum ama o 65-70 dönümlük kompleks içerisinde 10 civarında fabrika var.

Aslında burası bir fabrika ama daha sonra o fabrikanın üretimi durdurmasıyla beraber içeride 9-10 tane ayrı kuruluş yer oluşturmuş kendisine. Dolayısıyla bunlardan birinden çıkmış. Ben burada yanlış bir beyanla bulunmamak adına da yanlış bir bilgi vermek istemiyorum ama bunların tespitlerinin hepsi hem kamera kayıtlarından hem de buradaki verilerden elde ediliyor.”

“Toplam 4 firmada ağır hasar var”

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban: İnegöl OSB içerisinde yaklaşık 110 bin metrekare kapalı alana sahip büyük bir tesisin içerisinde 10 adet firma bulunuyor. Bunlar içerisinde mobilya, iplik tekstil firmaları var. Bunlardan bir tanesinden yangın ihbarı geldi. İtfaiye ekipleri 5-6 dakika içerisinde müdahale etti. Ancak alan çok büyük olduğundan bölge illerden de takviye ekipler geldi. Yangın kontrol altına alındı. 1- 1,5 gün soğutma çalışmaları devam edecek. 12 arkadaşımız hafif yaralı. Toplam alanın yarısı hasar gördü. Toplam 4 firmada ağır hasar meydana geldi.

”Organize sanayinin sınırında oldu”

İnegöl OSB Başkanı Zeki Şahin: Yangın organize sanayi bölgesinin tam olarak sınırında meydana geldi. Fabrikalar o bölgede yanyana. Mobilya fabrikasında çıkan yangının iplik fabrikasına sıçramaması için mücadele edildi. Bölgede 4 fabrikada 300-400 çalışan bulunuyor. Her yer stok malzeme doluydu. O yüzden yangın çok büyüdü.

“İhracat ayağında firmalarımız çok ciddi sıkıntılar yaşayacaklar”

İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ: Yangın rüzgar ile birlikte çok hızlı bir şekilde yayıldı. Çeşitli sektörlerde hizmet veren fabrikalarımızda büyük maddi hasar meydana geldi. Fabrikalarımız hızlı bir şekilde çalışanları tahliye etmesi nedeniyle can kayıplarını önledi. Yangından etkilenen firmalarımız içerisinde büyük ihracatlar gerçekleştiren ya da ihracat yapan firmalara çalışan şirketlerimiz bulunuyor. Yangın nedeniyle ihracat ayağında firmalarımız çok ciddi sıkıntılar yaşayacaklar maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx