İliç’te tabiata siyanür sızdıran altın madeni 3 ay sonra tekrar faaliyete başladı

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler bölgesinde, atık havuzundan siyanür sızdığı şikayetinin akabinde 21 Haziran 2022’de faaliyetine son verilen altın madeni, 3 ay sonra yine açıldı.

Havuzdan sızan siyanürün Fırat ırmağına karıştığı tez edilirken, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 16,4 milyon lira ceza kestiği madeni işleten Anagold firması ‘gerekli iyileştirmeleri’ yaptıklarını ve tekrar faaliyete başlamak için onay aldıklarını duyurdu.

‘EK MUHAFAZA SAĞLAYACAK’

DHA’nın aktardığına nazaran, bahisle ilgili Anagold Madencilik’ten yapılan açıklamada şu sözler yer aldı:

“Çöpler Madeni, ilgili bakanlıklar ve kamu kurumları tarafından belirlenen gerekli güzelleştirme teşebbüslerini tamamladığına dair resmi onayları aldı. Bu iyileştirmeler, 21 Haziran’da meydana gelen olayın mümkün tekrarlamasını önlemek için ek muhafaza sağlamak üzere tasarlandı. İstenilen iyileştirilmelerin tamamlanmasıyla Anagold Madencilik, 21 Haziran’daki döküntüye yol açan şartları ele aldı. Çöpler Madeni’ne 23 Eylül 2022 itibariyle tekrar faaliyete başlaması için onay verildi. Çöpler maden takımı, tekrar faaliyete başlama periyodunda ilgili Bakanlıklar ve Kamu Kurumları ile yakın temasta bulunmaya devam edecek.

‘MADENCİLİĞİN TEPE NOKTASI’

Çöpler Madeni, madenciliğin tepe noktası olarak kabul edilen ulusal ve milletlerarası standartlara sahip üretim teknikleriyle 12 yıldır faaliyet gösteriyor. Madenimiz, açıldığı günden bu yana dünya standartlarındaki en üst düzey yönetmelikler ve yönergelere uyumlu bir formda çalışıyor. Birebir vakitte halihazırda üst düzeyde olan çalışma sıhhati ve iş güvenliği önlemlerimiz; yaşanan olay sonucunda insan ve etraf sıhhati açısından daha da uygunlaştırıldı. Bu kapsamda tüm denetim sistemimiz, olaydan evvelki sisteme kıyasla daha da hassas hale getirildi. Ayrıyeten şiddetli yağış üzere olağandışı durumlarda yüzeydeki suyu toplamak için 2.100 m3’lük yağmur suyu (yüzey suyu) toplama havuzu inşa edildi. Tüm teşebbüsler, Bakanlık temsilcilerinin nezaretiyle ve görüşleriyle tamamlandı.

Anagold Madencilik, öbür ülkelerdeki maden alanlarında olduğu üzere Çöpler bölgesinde de Türkiye ve milletlerarası mevzuatlar ve standartlar çerçevesinde, insan sıhhatine ve çevresel sürdürülebilirliğe uygun biçimde faaliyetlerini sürdürüyor.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.