İkinci el araç yönetmeliği fırsatçılığın önüne geçecek

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), T.C. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş ile gerçekleştirilen toplantının akabinde gündeme gelen ikinci el araç satışındaki kısıtlamayı kıymetlendirdi.

İlk tescilden sonra şirketlerin, 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan araç satışını gerçekleştiremeyeceği yönetmelik taslağı hakkında açıklamalar yapan OYDER Lideri Dr. Altuğ Erciş, yürürlüğe girmesi beklenen uygulamayı desteklediklerini söyledi.

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci eldeki fahiş fiyatların önüne geçmek ismine attığı bu adımı olumlu bulduklarını söyleyen Erciş, “İkinci el araçların birinci tescilinden sonra 6 ay ve 6 bin kilometre satılamaması kararının getirilmesi konusu, geçtiğimiz hafta yaptığımız toplantıda bizimle paylaşılmıştı.

“Fırsatçılığın önüne geçecek”

Biz de OYDER olarak bu yeni yönetmeliğin araba piyasasına düzenleme getireceği tarafında dayanak verdiğimizi tabir etmiştik. Piyasayı düzenlemesini beklediğimiz yeni yönetmeliğin fırsatçılığın da önüne geçmesini ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yüksek fiyatlar nedeniyle tüketicilerin yaşadığı sıkıntılara da değinen Erciş, “Özellikle de son periyotta Yetkili Satıcılar üzerinde oluşan şikayetler ve rahatsızlıkların giderilmesi açısından yeni yönetmeliğin yarar sağlayacak bir tedbir olduğunu düşünüyoruz.

Piyasada Yetkili Satıcılardan sıfır araç alıp, çabucak ikinci elde fahiş fiyatla satan kurumlar olduğu biliniyor. Gerçek tüketicinin araçlara daha kolay ulaşmasını sağlayabilmek ismine bu türlü bir tedbirin, piyasadaki fahiş fiyatlı satışları engelleyeceğini ve fırsatçılığın önüne geçeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.