Hukukçu ve emlakçılardan kiracılara ihtarname uyarısı

Yüzde 25 yerine daha yüksek kira hedefleyen mesken sahipleri, eski kiracıyı çıkarmanın yeni yolunu noterden tahliye ihtarnamesi göndermede buldu. Kızım ya da oğlum gelecek denilerek gönderilen bu ihtarnamelere karşı emlakçılar ve hukukçulardan kiracılara ihtar geldi. Mahkeme kararı ile tahliye münasebeti ispatlanmadığı sürece bu ihtarnamelerin geçersiz olduğunun altı çizildi.

“HAKLI SEBEP YOKSA TAHLİYE İÇİN 10 YIL BEKLENECEK”

Konuyla ilgili Dünya Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan İstanbul Emlak Komitecileri Odası Lideri Nizamettin Aşa, ihtarnameler karşısında kiracıların nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi verdi. Mesken sahibinin sahiden oğluna, kızına, annesi, babası ve kardeşine vermesi halinde mesken sahibinin kiracıyı tahliye etme hakkı olduğunu belirten Aşa, birebir vakitte geçerli sebepleri de ispatlaması için dava açması, dava sonucunda mahkeme tahliye ederse fakat tahliye edebileceğine dikkat çekti. Aşa, “Bunun dışındaki tahliye için haklı bir sebep olmaksızın talep edilen tahliyelerde 10 yılı tamamlamış olmaları lazım. Hasebiyle bu durumlarda noterden yapılan tahliyelerin de bir geçerliliği yok” diye konuştu.

“İHTARNAMEDEKİ BİLGİLER GERÇEK OLMALI”

Mono Hukuk Kurucusu Avukat Hanife Emine Kara da, kiraya veren yahut mal sahibi olup olmadığına bakılmaksızın herkesin notere gidip kiracıya ihtarname gönderme imkânına sahip olduğunu söyledi. Kara, “Ancak kıymetli olan konu, ihtarnamede belirtilen tezlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığıdır” dedi.

“Çok eskilerden beri bilinen ‘Almanya’dan oğlum gelecek, konutu boşalt’ tabirinin hukukumuzda bir karşılığının bulunduğu doğrudur” diyen Kara, “Gereksinim nedeniyle kira kontratının sona ermesi Türk Borçlar Kanunu’nun 350. hususunda düzenlenmiştir. Kiraya veren, kiralananı kendisi, eşi, altsoyu (oğlu/kızı), üstsoyu (annesi/ babası) yahut kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu öbür şahıslar için konut ya da işyeri ihtiyacı sebebiyle kullanma zaruriliği varsa, fesih bildirim mühletlerine uyarak dava açmak suretiyle kira mukavelesini sona erdirebilir” sözlerini kullandı.

HANGİ DURUMLARDA İHTARNAME GÖNDERİLİR?

Hangi durumlarda ihtarname gönderileceği konusunda bilgi veren Avukat Hanife Emine Kara, “Kiraya veren, kiracının kira borcunu gününde ödemeyerek kiraları aksatması, beş yıldan uzun vadeli ve beş yıldan sonra yenilenen kira kontratlarında kira bedelinin artırılması, kira kontratındaki 10 yıllık uzama müddetinin dolması, kiralanana kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu yahut kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu başka şahıslar için ihtiyacı olması ve gibisi sebeplerle ihtarname gönderebilir” bilgisini verdi.

“GERÇEK DEĞİLSE KONUT SAHİBİ TAZMİNAT ÖDER”

Kiraya verenin ihtiyaç sebebiyle kira kontratını sona erdirmesine karşın, esasen bu türlü bir ihtiyacı olmaması ve kiralananı tekrar üçüncü şahıslara kiralaması halinde eski kiracının tazminat hakkı bulunduğunu vurgulayan Hanife Emine Kara, “Kiraya veren, ihtiyaç maksadıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında, haklı sebep olmaksızın, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından diğerine kiralayamaz. Buna yine kiralama yasağı denir” açıklamasını yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.