Gürsel Tekin’in Walmart Alışverişi İsyanına Fatura Görselli Asgari Ücret Hesaplı Sağlama Yaptık

Enflasyon, neredeyse 2022 doğumlu çocukların ilk kelimesi olacak seviyeye gelirken, belki ‘zam’ daha kolay söyleniyordur. En basitinden teamüllerden gidersek mama dedikleri anda bile herkesin aklına yine enflasyon geleceğinden sıkıntı yok gibi görünüyor. Temel gıdadaki yükseliş canları sıkıyor, bütçeleri kısıyor, cepleri yakıyor. CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin de ‘ABD’de çok kötü yeğenim’ kısmında klasik bir market alışverişi yapıyor. Bakalım karşımıza yine neler çıkıyor. Siz bırakın hesap makinesini, biz hallettik o kısmı. Buyurun?

Milletvekili Gürsel Tekin, Twitter paylaşımında ABD’nin perakende devi Walmart’ın uygulamasına girmiş kıyma, soğan, peynir almış! O da ne dolar bazında bile bizden ucuz ama biz dolarla maaş almıyoruz?.

ABD Walmart’ta 1 kg peynir(aslında 200 gram), 1 kilo soğan(aslında yaklaşık 1,5 kilogram) ve 1 kilo kıyma (gerçekten 1 kilogram) toplam 19,32 dolar. Yani 371 TL. Türkiye’de kıymanın kilosu 300 TL. Kaşar peyniri 200 lira. Soğan 25 lira. Toplam (Kabataslak bir hesapla) 525 lira. 

‘Amerikalı Türk’ten 7 kat zengin. Daha az para veriyor. Bu düzeni yıkmayacak mısın?’ diye de soruyor.

Bir de Walmart alışverişi görüntüsünü paylaşıyor ve devam ediyor: “Hiç düşünmeyecek miyiz?”

Bizden 7 kat zengin, ekonomisi 30 kat büyük, parası 20 kat değerli ülkede market fiyatı bizden nasıl daha ucuz olur? Nasıl bir Amerikalı ete, peynire, soğana bizden daha az para verir? Cevap AKP düzenidir. Çözüm AKP zihniyetini göndermektir.

Bayılırız market alışverişine, dolar da çok yükseldi yurt dışına da çıkamıyoruz o zaman internet sağolsun biz de Walmart’a gidelim dedik, gittik. Dönüşte de evin köşesinde zincir markete uğradık. Durum ortada?

Gramajları düzeltsek dahi durum değişmiyor. Yine de ABD’de bulunan birinden daha çok ödedik, birimdir, dolardır, TL’dir fark etmedi. 

Biz de asgari olarak baktık. Türkiye’de 8.506 TL olan net asgari ücretli bu alışverişi 29 kez tekrarlayabilirken, ABD’de ortalama 7,25 dolar/saat olan asgari ücretli (Türkiye’deki gibi günde 8 saat ayda 30 gün üzerinden hesapla) 1.740 dolar olan maaşıyla 120 kez markete gidebiliyor.

Gelelim yorumlara; ancak ilk yorumda daha yukarı yaptığımız hesabı tekrar mı edelim dedik: Türkiye’de asgari ücretle 29 kez, ABD’de asgari ücretle 120 kez aynı alışveriş yapılabiliyor. Alım gücü neydi? Emekti!

Kişi başına düşen gelir olmadı “GDP per capita” neydi? O, emekten ziyade biraz “fark”tı!

Tam olarak öyle olmasa da fark olduğu doğruydu.

Halk olarak belki de sorgulamalarımız da çeşitlenmeliydi ancak fırsat bulamıyorduk.

Bunun hesabını yapmadığımızı düşünmeniz bizi çok üzdü?. Lütfen bir tık aşağıya bakınız!?

Türkiye ve ABD’de Dolar üzerinden benzin fiyatları, resmin altında kaynak linki de mevcut, kontrol edebilirsiniz.

Sizin market alışverişiniz ABD’den pahalı mı? Yorumlara bekliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*