Gram altın fiyatı zirveye oynuyor! Yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Altın fiyatları para politikalarında değişiklik nedeniyle tüm dünyada gündemde. Fiyatlardaki ani artışlar herkesin canını sıkıyor. Ancak altın yatırımcılarının yüzü gülüyor. Yurt içinde gram altın, altın ons fiyatı ile birlikte hareketlendi. Geçtiğimiz günlerde Fed yönlü baskı yiyerek 1786 dolar bandına kadar çekilen ons altın yeniden 1850 dolar seviyesine geldi.

Şu anda gram altın 2022 yılının rekor seviyesine ulaşmış durumda. Gram altın fiyatı 979 TL’yi geçerek son zamanların rekorunu kırdı.

Gram altın fiyatı zirveye oynuyor! Yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Aynı zamanda Merkez Bankası’nın faiz kararı da belli oldu. Merkez Bankası’nın faiz kararı merakla beklenen konulardan biriydi. Son gelişmelerin ardından TCMM faizi beklendiği üzere sabit tutmaya karar verdi. Gram altın fiyatı için belirleyici olan altın ons fiyatı üst üste 5 yükselişin ardından bugün kar satışlarıyla geriledi. Bununla beraber yeni günde de gram altın fiyatları 979 TL’yi aşarak geçen yıl Aralık ayından beri gördüğü en yüksek düzeyi test etti. Altın gram fiyatı geçtiğimiz Aralık ayında Kur Korumalı TL mevduat ürünün devreye alınmasından önce 1062 TL’ye kadar çıkmıştı.

Merkez Bankası bugün yeni faiz kararını da açıkladı. Toplantı sonrası Mayıs 2022 faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası piyasa beklentileri doğrultusunda faiz kararı duyurusunu yaptı. TCMB 2022’in ilk 4 ayında olduğu gibi politika faizini piyasa beklentisi doğrultusunda yüzde 14 düzeyinde sabit bıraktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.