Gaziantep’te Ezgi’nin öldüğü kaza: Şoföre 15 yıla kadar mahpus istemi

Gaziantep’in Batıkent Mahallesi’nde lise son sınıf öğrencileri Ezgi Alya Yiğit ve Şimal Toprak’a birlikte bindikleri scooterle konutlarına giderken, ehliyetsiz şoför Osman S. (17) idaresindeki 27 SR 997 plakalı araba çarptı.

Kazada yaralanarak hastanede tedaviye alınan Ezgi Alya Yiğit, hekimlerin gayretine rağmen kurtarılamadı, Şimal Toprak ise yaralandı.

Tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi

Kazanın akabinde sorgusunda scooter ile kendisine çarpıldığını öne süren ehliyetsiz şoför Osman S., tutuklanarak cezaevine konuldu.

Cezaevinde bir ay kalan Nizip Ticaret Borsası Lider İbrahim S.’nin oğlu olan Osman S., eksper raporunun çıkmasının akabinde ailesinin avukatının itirazı üzerine Asliye Ceza Mahkemesi’nce tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

15 yıla kadar mahpus istemi

12 Nisan’da meydana gelen kazanın akabinde Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma da tamamlandı.

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık şoför Osman S. hakkında “taksirle vefat ve yaralanmaya neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istendi.

İddianamede sanık şoförün 18 yaşından küçük olduğu, bu nedenle verilecek cezada 3’te 1 oranında indirim yapılması gerektiği de vurgulandı.

‘Ezgi, asli kusurlu’

Mahkemece kabul edilen iddianamede, kaza tespit tutanağında, şoförün kavşak ve yaya geçidinin bulunduğu bölgelerde suratını yavaşlatmadığı için ‘tali’ kusurlu olduğu belirtilirken, hayatını kaybeden scooter şoförü Ezgi’nin ise ‘trafik ışıklı işaret aygıtı ve levhası bulunmayan kavşaklardan bölünmüş yola çıkan şoförlerin bu yoldan geçen araçlara birinci geçiş hakkını vermemek’ kuralını ihlal etmesinden dolayı ‘asli’ kusurlu olduğuna değinildi.

‘Ağır ihmal ve ihlal’

İddianamede ayrıyeten Karayolları Trafik Kanunu’na atıfta bulunulan eksper raporunda da araba şoförünün kazada ihlal ve ihmali olduğu, scooter şoförünün ise ağır ihmal ve ihlalde bulunduğu kaydedildi.

İddianamede, soruşturmanın tamamlandığı ve sanık Osman S.’nin ‘taksirle Ezgi AlyaYiğit’in vefatına, İrem Şimal Toprak’ın ise yaralanmasına’ sebebiyet verdiği kanaatine varıldığı belirtilerek, 2 yıldan 15  yıla kadar mahpusu istendi.

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen davanın birinci duruşması ise eylül ayında görülecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.