Galatasaray’ın yeni yıldızları maliyetleriyle de tatlı… Hormonsuz çilekler

Seferovic, Mertens, Torreira, Oliveira’ya, Icardi ve Mata üzere yıldızlar kadroya eklendi. Galatasaray’da 13 transfer için bonservis, maaş ve menajer kurullarıyla 81 milyon Euro yükümlülüğe girildi. Bu sayı, geçmiş dönemlerin çok daha altındaydı.

Futbol literatürüne Galatasaray eski lideri Ünal Aysal’la girdi ‘çilek’ kavramı… Grubun havasını artıracak yıldızlar için kullanmıştı Ünal Başkan… O günden beri, sarı-kırmızılılarda semboldür ‘çilek’ transferler… Cimbom, yeni döneme da değerli yıldızlarla başladı. Kadrodan 26 isim gitti, kıymetli bir revizyon yapıldı. Geçen dönemin izleri silindi. Transferin son günü ise ‘çilek’lerin sayısı katlandı. Seferovic, Mertens, Torreira, Oliveira’ya, Icardi, Mata eklendi, hatta Ross ve Yusuf Demir ile geleceğe yatırım yapıldı.

AVRUPA DEVLERİNDEN YILDIZ YAĞDI

Galatasaray, Sneijder’lı, Melo’lu, Drogba’lı ‘çilek’ devirlerinin akabinde birinci kere bu kadar yıldızlarla dolu bir takıma sahip oldu. Üstelik bir farkla: Bu çilekler hormonsuz; yani fiyatları şişkin de değil. Dursun Özbek başkanlığında, Erden Timur idaresinde, PSG, Napoli, Arsenal, Man.United ve Porto’dan transfer edilen yıldız futbolcular için toplam 81.2 milyon Euro yükümlülüğe girildi. Üstelik bu sayıya bonservis ve kiralama fiyatları, mukavelede yazan toplam maaş maliyeti ile menajerlik komiteleri da dahil.

MAAŞLAR NEREDEYSE AYNI

Cimbom, geçen dönem hayal kırıklığı yaratan takıma toplam 28.6 milyon Euro maaş ödedi. Bu dönem dünyaca ünlü yıldızlara ve gelecek vaat eden genç oyunculara toplam 29.3 milyon Euro maaş verilecek. Üstelik tüm transferler iki ay üzere kısa bir müddette yapıldı. Buna ek olarak kadroda hem idare hem de teknik heyet değişti.

MAÇ BAŞI DEVRİ BİTTİ

Sarı-kırmızılı idare, maç başı, puan başı prim devrini tarihe gömdü. Yeni yapılan kontratlara muvaffakiyet ‘bonus’u eklendi fakat önemli kaidelere bağlandı. Icardi’nin ‘bonus’u, 25 golden fazla atmasına bağlı. Başka primler de Şampiyonlar Ligi’ne katılma ya da maçların yüzde 75’inde oynamaya endeksli.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.