Eurimages fonu Adresi Olmayan Ev’e

Avrupa’nın en büyük sinema sineması destekleme fonu Eurimages, bu yıl Türkiye’den dayanak vereceği sineması açıkladı. Birinci tanıtımı, bu yıl 75. Cannes Sinema Festivali’nde yapılan ‘Adresi Olmayan Ev’, Eurimages’ten dayanak kazanarak bir sefer daha memleketler arası alanda ismini duyurdu.

Yeni Şafak’a konuşan sinemanın direktörü Hatice Aşkın, “Avrupa’nın en itibarlı fonunu, birebir fon periyodu içerisinde Türkiye’den seçilen tek sinema projesi olarak kazandık. Uzun bir milletlerarası ortak üretim süreci sonrası sinemamızın Eurimages haberini Türkiye ve Yunanistan’daki yaratıcı takımımızla birlikte büyük bir coşkuyla karşıladık” dedi.

TEZDEN ÖDÜLLÜ FİLME

Filmin Türkiye-Yunanistan ortak imali bir distopya olduğunu belirten Aşkın, “Senaryosunu Dokuz Eylül Üniversitesi sinema tasarımı kısmındayken bitirme tezim olarak yazmıştım. Üniversitedeki bir yıllık akademik çalışmanın akabinde Ümit Ünal’ın danışmanlığında senaryomuz final versiyonuna ulaştı. Yaklaşık bir buçuk yıllık ağır bir çalışma serüveni sonucunda ortaya çıktı” sözlerini kullandı.

EURİMAGES’TEN 97 BİN AVRO DESTEK

2019 yılında ‘APP’ isimli senaryosuyla kısa sinema çeşidinde yeni bir pencere açıp, ulusal ve milletlerarası şenliklerden çok sayıda mükafatla dönen Hatice Aşkın’ın uzun metraj sineması ‘Adresi Olmayan Ev’ 97 bin avro dayanak almaya hak kazandı. Eurimages’ten en son Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üzerinde’ sineması 2 yıl evvel 470 bin Euro dayanak almıştı.

71. Berlin Sinema Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne layık görülen Radu Jude ve Milo Rau üzere milletlerarası başarılara imza atan direktörlerle tıpkı fon periyodunda Eurimages’dan dayanak kazanan sinemanın yapımcılığını Emre Oskay ve George Kyriakos üstleniyor. Çekimleri ağustos ayında Türkiye’de başlayacak olan sinemanın post yapım süreci Yunanistan’da yapılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.