Ergenlikte uygulanan ‘yanlış diyetlere’ dikkat!

‘Vücutta depolanan yağ ölçüsünün fazla olması’ olarak bilinen obeziteyi, klinik olarak tanımlamak için kilonun boyun karesine oranlanması ile elde edilen beden kütle indeksi (VKİ) kullanılıyor. Buna nazaran erişkinlerde beden kütle indeksinin 25’in üzerinde olduğu şahıslar çok kilolu, 30’un üzerinde olanlar obez olarak tanımlanıyor.

Hususa ait konuşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Havva Kılınç, çocuklarda yaş ve cinsiyete nazaran hazırlanan VKİ persentil eğrileri kullanıldığı, “>85persentil” olan çocukların çok kilolu, “>90 persentil” olanların ise obez olarak sınıflandırıldığını belirtti.

Hipertansiyon, dislipidemi, insülin direnci ve ağır ruhsal gerilime yol açması nedeni ile değerli bir morbidite nedeni olan obezitenin çocukluk çağında giderek artan bir sıklıkta görüldüğünü aktaran Kılınç, şöyle devam etti:

“Çocukluk çağında obezite sıklığının giderek artması, bilhassa vücut algısının değer kazandığı ergenlik çağında yeme davranışında bir ekip bozukluklara yol açabiliyor. Ergenlik periyodunda obezite sorunu olan bireylerin değerli bir kısmı erişkin ömürlerinde da obezite sorunu ve buna bağlı olarak birçok kronik hastalık ile karşılaşmaktadır. Bunun sebebi bu yaş kümesinde fazla kilo alımının bedendeki yağ hücrelerinin sayısını artırmasıdır. Bunun da geri dönüşümü erişkinlik devrine kıyasla daha sıkıntı olmaktadır. Bu devirde olağan büyüme ve pubertal gelişmenin sürdürülmesi için besin öğelerine duyulan ihtiyaç artar. Demir eksikliği ve osteoporoza neden olan kalsiyum yetersizliği sık görülen beslenme meseleleridir.”

“DİYETİSYEN DENETİMLİ İSTİKRARLI BİR ZAYIFLAMA PROGRAMI UYGULANMALI”

Havva Kılınç, fazla kilolardan kurtulmak emeliyle bilinçsiz diyet uygulamaları sonucunda süratli kilo kaybının, tüm beden sistemlerini etkileyebildiğini ve bilhassa hormonal ve metabolik bozukluklara neden olabildiğine dikkati çekerek, “Bunlar ortasında elektrolit dengesizlikleri, hipoglisemik ataklar, ergenlik gecikmesi, kortizon yüksekliği, insulin-benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I) eksikliği ve tiroid fonksiyon bozuklukları gözlenen en önemli sorunlardır” sözünü kullandı.

Ergenlik devrinde yetersiz beslenme yahut yanlış yapılan diyetlerin, ileriki yıllarda osteoporoz, şişmanlık, hiperlipidemi, kalp-damar hastalıkları ve kanser üzere kıymetli meselelere sebep olabileceğine işaret eden Kılınç, şunları kaydetti:

“Beslenmeyi bir bütün olarak ele almalı ve ömrün her devrinde gereken ehemmiyeti vermeliyiz. Çocukluk yaş kümesinde bilhassa ergenlerde obezite tedavisi, başka yaş kümelerine nazaran daha ihtimamlı bir yaklaşım gerektirmektedir. Büyüme ve gelişmenin doruk yaptığı bu devirde, tüm besin öğelerini istikrarlı olarak içeren, kâfi kaloriyi sağlayan, büyümeyi engellemeden zayıflamayı sağlayacak bir beslenme listesi uygulanmalıdır.

Çok düşük kalorili diyetlerden ve süratli kilo verilmekten kaçınılmalıdır. . Diyet ile birlikte spor yapılarak ayda ortalama 2 kilogram verilmesi ergenlik yaş kümesi için kâfi kabul edilebilir. Yaş, cinsiyet ve hayat biçimine uygun, diyetisyen denetimli istikrarlı bir zayıflama programının uygulanması, tedavi muvaffakiyetini arttırırken, ortaya çıkabilecek psikiyatrik, endokrin ve metabolik meselelerin önlenmesinde de tesirli olacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.