Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı açılışında konuşuyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte; birinci ihalesi Cengiz İnşaat-Aga Güç iştirakine, ‘ilave işler inşaatı’ ihalesi ise eski AKP Rize Milletvekili Abdülkadir Kart’ın sahibi olduğu Asl İnşaat’a verilen Rize-Artvin Havalimanı’nın açılış merasimine katılıyor. 

Açılışta konuşan Aliyev, “Aziz ve pahalı kardeşim sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aziz kardeşlerim. Yine Türkiye’de olmaktan çok memnunum. Kardeş Türkiye günden güne güçleniyor, gelişiyor” diye konuştu.

ALİYEV’DEN ‘KARABAĞ’ İLETİSİ

Aliyev, şu tabirleri kullandı:

“Savaşın birinci gününde Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır demesi, birçokları için ileti oldu. Türkiye bizim gerimizdeydi. Azerbaycan halkı hiçbir vakit bu kardeşliği unutmayacak. Karabağ’ın imarı için birlikte, omuz omuza çalışıyoruz. Aziz dostlar, ben birinci kere Rize’deyim. Uçaktan burayı seyrederken dedim ki, burası cennete benziyor. Rize’nin, Artvin’in, Karadeniz’in tabiatı büyük servettir ancak en büyük servet, bu bölgenin insanlarıdır. Yaşasın Rize, yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye ve Azerbaycan birliği.”

ERDOĞAN KÜRSÜDE: ‘ŞU ANDA UÇAKLARIMIZ BOŞ GİDİP GELİYOR’

Aliyev’in akabinde kürsüye çıkan Erdoğan, “Sayın Aliyev, Sayın Bahçeli, Sayın Destici, pahalı konuklar sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Rize – Artvin Havalimanımızın kentlerimize, bölgemize ve milletimize iyi olmasını diliyorum” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satırlar şu biçimde…

“5 yılda tamamlanan Rize – Artvin Havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, takviye üniteleri ve başka üniteleriyle sahiden gurur verici bir eser oldu lakin şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Buradan Rizeli hemşehrilerime, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum, uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır. Demek ki Rizeli, Artvinli hemşehrilerim bu uçakları doldurmalı ki, bu gidip gelişler çok daha farklı halde devam etsin.”

“Bu topraklarda yaşayanlar ve sılayı rahim için ziyarete gelenler yanında, bölgenin hoşluklarını görmek isteyen herkese Rize-Artvin artık bir uçak bileti uzaklığındadır. 

 

Rize’nin turizm potansiyelini kıymetlendirmek için de değerli çalışmalar yürütüyoruz. Kaçkar Dağları Ulusal Parkı’nı halkımızın kullanımına açtık. Bölgemizi, Karadeniz’in üs bölgesini yapacak İyidere Lojistik Limanı’nın da üretimi sürüyor.”

DETAYLAR GELİYOR…

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılıyor. Havalimanının açılışından evvel birinci yolcu uçağı da piste indi.

3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğunda piste sahip.

MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Temeli 3 Nisan 2017’de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve öteki dayanak binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL’yi aştığı hesap ediliyor.

BİRİNCİ İNİŞ GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Havalimanı’ndan saat 08.30’da havalanan Türk Hava Yollarına ilişkin TK 2538 sefer sayılı “Rize-Artvin” isimli yolcu uçağı, 10.35’te Rize-Artvin Havalimanı’na iniş yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.